poniedziałek, 13 stycznia 2020

Joanna Opiat-Bojarska „Kryształowi. Polowanie”

Joanna Opiat-Bojarska „Kryształowi. Polowanie”

Mam nadzieję, że pamiętacie moje zachwyty nad dwiema pierwszymi częściami „Kryształowych” i wielką ciekawość, co przyniesie ostatni tom tej serii? Druga część pozostawiła mnie z wieloma znakami zapytania i miałam nadzieję, że „Polowanie” odpowie na wszystkie moje wątpliwości i pytania. Czy tak się stało? I czy Joannie Opiat-Bojarskiej udało się utrzymać wysoki poziom?

Endriu i Honorata gonią mężczyznę podejrzanego o zgwałcenie wielu kobiet. Pościg jest emocjonujący i bardzo niebezpieczny. Uciekający rozbija auto i ucieka do lasu. Honorata niezwłocznie rusza w pościg za mężczyzną. Gdy udaje jej się go dogonić, mężczyzna się tłumaczy, pokazuje jej broń, ale bynajmniej nie zamierza z niej strzelać. Za to Honorata z premedytacją oddaje strzał. Gdy na miejsce dociera Endriu, kobieta siedzi skulona na ziemi, po czym opowiada, jak podejrzany ją zaatakował i musiała się bronić. Do tego przyznaje, że wczoraj długo piła i we krwi z pewnością ma jeszcze sporo alkoholu. Boi się, co się z nią stanie, z nią i jej córką. Przecież Magda ma tylko ją. Endriu postanawia wziąć winę na siebie... Czy uda im się zataić prawdę?

W Biurze Spraw Wewnętrznych Policji nastąpiły spore zmiany. Śledź został naczelnikiem, a Zofia Mazur jego zastępcą. Driver po ostatniej aferze spadł na cztery łapy, nie postawiono mu żadnych zarzutów i wszystko rozeszło się po kościach. Za to mężczyzna zrozumiał, że anonimy są najważniejszym narzędziem pracy każdego kryształowego. Kto tym razem stanie się ich ofiarą?

Czytając poprzednie części, twierdziłam, że dzieje się w nich bardzo dużo i akcja mknie błyskawicznie, ale mam wrażenie, że w „Polowaniu” wszystko jeszcze bardziej przyspiesza i się gmatwa. Pracowników BSWP znamy już z poprzedniej części, ale za to mamy kilku nowych policjantów niższego szczebla, których kryształowi mają na oku. Są nowe śledztwa, nowi świadkowie, całe mnóstwo anonimów, które mają odwrócić uwagę od tych naprawdę winnych funkcjonariuszy... Zofii władza uderzyła do głowy i chciałaby jeszcze więcej, najlepiej jak najszybciej zająć stanowisko Śledzia... Driver nie może się pogodzić z tym, jak potraktowała go Paula. Topi więc smutki w morzu alkoholu i zagłusza je, uprawiając seks na przemian z różnymi kobietami. W zależności od nastroju i potrzeby dzwoni do jednaj z nich i bierze to, na co ma ochotę...

To ostra powieść, pikantna, brutalna, ale przede wszystkim przerażająca w swej autentyczności. Możemy się łudzić, że to fikcja literacka, ale z pewnością nie brakuje policjantów bratających się z przestępcami, czerpiących korzyści z przestępczości zorganizowanej, naginających rzeczywistość do swoich celów. Również wśród stróży prawa nie brakuje czarnych owiec i ta powieść bardzo brutalnie o tym przypomina.

Polowanie” to świetny finał tej serii, pełen emocji i mocnych akcentów. Jest seks, są narkotyki i szybka jazda, a z każdą kolejną stroną atmosfera powieści staje się jeszcze bardziej gorąca. Nie da się nudzić, nie ma czasu na wytchnienie. Joanna Opiat-Bojarska pokazuje policyjny świat z zupełnie innej strony, bez słodzenia i bez przynudzania. Zakończenie wyjaśnia wszystkie wątpliwości, ale też mocno zaskakuje. To genialne zwieńczenie świetnej serii. Koniecznie poznajcie „Kryształowych”!

Moja ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Warszawskiemu Wydawnictwu Literackiemu MUZA SA.


Joanna Opiat-Bojarska, Kryształowi. Polowanie, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA, 2019,
ISBN: 978-83-287-1271-3,
Str. 448.
Kryształowi. Tom 3. Polowanie [Joanna Opiat-Bojarska] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

27 komentarzy :

 1. Trzeci tom tej serii cały czas przede mną. Czeka już na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twórczość autorki jeszcze przede mną, ale mam nadzieję, że to tylko kwestia czasu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam okazji jeszcze zapoznać się z tą serią, ale dużo osób ją poleca, więc to tylko kwestia czasu zanim ja po nią sięgnę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz spotykam się z tą serią. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jeszcze wielokrotnie o niej usłyszysz. :)

   Usuń
 5. Bardzo mnie ta seria kusi i chciałabym niedługo po nią sięgnąć. Jestem ciekawa czy mi się spodoba. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam i mam nadzieję, że będziesz usatysfakcjonowana. Joanna Opiat-Bojarska potrafi pisać, i to z pazurem. :)

   Usuń
 6. Pierwszy raz slysze o tej serii ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiem! Wiem, że nie ocenia się książek po okładce, ale te mnie odstraszają :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też staram się nie oceniać książek po okładkach, ale czasami pierwsze wrażenie jest bardzo istotne. W tym przypadku okładki jakoś szczególnie mnie nie rażą, są raczej neutralne, ale wiadomo, że ile osób, tyle opinii. :)

   Usuń
 8. Niby lubię takie klimaty, ale ta seria jakoś mnie do siebie nie przyciąga. Może kiedyś się do niej przekonam
  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto się przełamać. :) Dzięki tej serii możemy w zupełnie inny sposób spojrzeć na pracę policjantów.

   Usuń
 9. Muszę wziąć się za tę lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki tej autorki dopiero mam w planach ;)

  OdpowiedzUsuń