poniedziałek, 18 listopada 2019

„Abecadło Pierdziołki. Powtarzanki i śpiewanki”

„Abecadło Pierdziołki. Powtarzanki i śpiewanki”

Abecadło Pierdziołki” to nasze pierwsze spotkanie z Pierdziołką. Wcześniej mignęły mi w Internecie inne pozycje z tej serii, nawet natrafiłam na kilka ciekawych opinii. W końcu nadarzyła się okazja, by poznać bliżej Pierdziołkę, książka już za nami i pewnie jesteście ciekawi, jakie zrobiła na nas wrażenie.

A jak abecadło.

Abecadło z szafy spadłoI
Pierdziołce w kieszeń wpadło.
Coś pogmerał, powybierał,
I tak oto powstało
Abecadło jakich mało.
Może jest nie po kolei,
Za to wszystkich rozweseli”.

„Abecadło Pierdziołki. Powtarzanki i śpiewanki”

W książeczce znajdziemy mnóstwo rymowanek, piosenek, wyliczanek. Myślę, że nam dorosłym większość z nich jest znana i kojarzy się z dzieciństwem. Mamy tu grzeczne teksty, jak na przykład „Stary niedźwiedź mocno śpi”, ale też takie, które dzieci rzadko poznają od rodziców, zdecydowanie częściej od rówieśników na podwórku. Przykład? Już służę:
Siedziałem na dębie,
Dłubałem se w zębie,
A ludziska głupie
Myśleli, że w pupie”


Ten wierszyk znajdziecie pod literką F jak flejtuchy.


„Abecadło Pierdziołki. Powtarzanki i śpiewanki”

Pod T jak trupki znajdziecie taką rymowankę, którą pewnie wszyscy znacie:

Od wódki rozum krótki,
A od piwa głowa się kiwa”.

„Abecadło Pierdziołki. Powtarzanki i śpiewanki”

Muszę przyznać, że lektura „Abecadła Pierdziołki” to świetna zabawa, dużo rymów, zabawnych wierszyków, żarcików i dziwnych słówek. Dla dorosłych to okazja, by przypomnieć sobie dzieciństwo i uchylić rąbek tajemnicy przed naszymi dziećmi. Nie musimy im czytać wszystkiego jak leci, w końcu to my jesteśmy cenzorami. Moja córka była zdziwiona, że ktoś napisał książkę z brzydkimi słowami, ale przyznała też, że książka jest fajna, a wierszyki ciekawe, chociaż nie rozumie, po co „te słowa”. Ciekawe, kiedy zmieni zdanie...

Publikacja jest bogato ilustrowana, obrazki świetnie pasują do treści, są zabawne, uszczypliwe, kolorowe i bardzo różnorodne. Oj, dzieje się na kartach tej książki, dzieje. Ani dzieci, ani rodzice nie będą się nudzili w trakcie tej lektury. Dodam jeszcze tylko, że książka ma ładną, twardą oprawę i kredowy papier.

Abecadło Pierdziołki” przeczytaliśmy na jedno posiedzenie. Bawiłyśmy się w trakcie czytania przednio. Aurelka poznała mnóstwo nowych rymowanek, a ja sporo z nich sobie odświeżyłam, chociaż oczywiście były i takie, które czytałam po raz pierwszy. „Abecadło Pierdziołki” to ciekawa propozycja, pomysł na niebanalny prezent i gwarancja świetnej rozrywki. Jesteście zaintrygowani?

Moja ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka.Praca zbiorowa, Abecadło Pierdziołki. Powtarzanki i śpiewanki, Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2019,
ISBN: 978-83-8116-729-1,
Str. 48.

Cytaty pochodzą z recenzowanej książki. 

Abecadło Pierdziołki - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Na koniec przypominam Wam o akcji Czytaj PL, zachęcam do skanowania i czytania!

Czytaj PL

Zapraszam też do udziału konkursie, w którym możecie powalczyć o jeden z dwóch egzemplarzy "Międzyczasowca" Tomasz Mroza. Zadanie polega na rozszyfrowaniu określenia "międzyczasowiec". Mam nadzieję, że nie brakuje Wam oryginalnych pomysłów.? Na zgłoszenia czekam na Facebooku. Powodzenia!

 Konkurs patronacki

20 komentarzy :

 1. Kupiłam niegdyś synkowi dwie części Pierdziołki, ale sprzedałam, bo totalnie nie podpasowały mi te wierszyki, które moim zdaniem nie są przeznaczone dla małych dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas się sprawdziła, ale nie obyło się bez poważnych rozmów o brzydkich słowach. Może to dobra okazja do takiej dyskusji.

   Usuń
 2. Będę pamiętała na przyszłość o tych rymowankach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie mieszane uczucia, z jednej strony humor to podstawa a takie rzeczy dzieci bawią, same tez wymyślają róże wierszyki. Z drugiej w literaturze dla najmłodszych można byłoby zadbać, żeby ten humor był jednak mnie prostacki. Książki nie czytałam ale w różnych recenzjach różne wierszyki wymieniali, jedne było w porządku z innymi przesadzili :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli sami czytamy naszym dzieciom, to możemy wybrać, co im przeczytać. Dzieci lubią głupotki, więc czasami warto sięgnąć po coś mniej serio. :)

   Usuń
 4. Czytałam o tej książce różne opinie, ale kiedyś pewnie po nią sięgnę i sprawdzę jak ja ją odbiorę. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, książka wzbudza skrajne emocje. Warto wyrobić sobie własne zdanie.

   Usuń
 5. Świetny pomysł na prezent, a akurat zbliża się okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, ze to ciekawy pomysł na zbliżajace się Mikołajki. Dzieci będą zachwycone

  OdpowiedzUsuń
 7. No nie wiem, jakoś mieszane uczucia mną targają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, warto zajrzeć do książki, by wyrobić sobie własne zdanie. :)

   Usuń