środa, 6 listopada 2019

Akcja Czytaj PL ruszyła już po raz piąty!

Akcja Czytaj PL ruszyła już po raz piąty!

Kochani, co roku zapraszam Was do udziały w pewnej akcji promującej czytelnictwo. Chodzi oczywiście o Czytaj PL, które wspieram całym sercem od samego początku. Za każdym razem organizatorzy stają na głowie, by zachęcić nas do czytania. Co wymyślili dla nas przy okazji piątej edycji? Jakie książki możemy czytać za darmo w tym roku? Odpowiedzi znajdziecie w poniższej notce. Zanim jednak poznacie szczegóły, chciałabym Wam pokazać koszulkę, która trafiła do mnie wczoraj. Oto ona:

Akcja Czytaj PL ruszyła już po raz piąty!

I zbliżenie na koszulkę:

Akcja Czytaj PL ruszyła już po raz piąty!

Jestem chodzącą reklamą tej akcji. Każdy może mnie zeskanować - genialny pomysł! Wczoraj namawiałam męża do zeskanowania kodu, dzisiaj zachęcam do tego Was! 

300 tysięcy – tyle elektronicznych książek wypożyczyli uczestnicy Czytaj PL przez wszystkie lata trwania akcji. Bezpłatnie czytano już na 4 kontynentach, w 16 krajach, a w tym roku do partnerów dołączyło 6 nowych miast. W edycji 2019 poziom czytelnictwa pomogą zwiększyć stworzeni przez Jana Kallwejta superbohaterowie i superbohaterki reprezentujący moce, jakie można zdobyć dzięki czytaniu. Każda z postaci patronuje jednej z 12 udostępnianych bezpłatnie książek, wśród których znajdują się m.in. dzieła Wiesława Myśliwskiego, Remigiusza Mroza, Marka Krajewskiego i Holly Black. Czytaj PL trwa przez cały listopad. 

Kochani, co roku zapraszam Was do udziały w pewnej akcji promującej czytelnictwo. Chodzi oczywiście o Czytaj PL, które wspieram całym sercem od samego początku. Za każdym razem organizatorzy stają na głowie, by zachęcić nas do czytania. Co wymyślili dla nas przy okazji piątej edycji? Jakie książki możemy czytać za darmo w tym roku? Odpowiedzi znajdziecie w poniższej notce. Zanim jednak poznacie szczegóły, chciałabym Wam pokazać koszulkę, która trafiła do mnie wczoraj.

Człowiek-Serce poszerzający horyzonty, Człowiek z Trzecim Okiem podnoszący IQ czy Człowiek-Żarówka zwiększający kreatywność – w myśl idei „Bądź pod wpływem czytania!” każda z 12 książek biorących udział w Czytaj PL została zilustrowana postacią superbohatera lub superbohaterki, którzy jednocześnie odzwierciedlają wpływ danego bestsellera na czytelnika. Używając swoich niezwykłych mocy, wszyscy walczą z niskim poziomem czytelnictwa w Polsce i zachęcają do czytania. Autorem postaci jest tworzący charakterystyczne ilustracje, doceniany na całym świecie grafik Jan Kallwejt. Superbohaterów będzie można znaleźć m.in. na plakatach z kodami QR w 21 partnerskich miastach, a także wszędzie tam, gdzie sami czytelnicy będą chcieli powiesić plakat kampanii. 

W tym roku, tak jak poprzednio, Czytaj PL towarzyszy akcja „Upoluj swoją książkę”, której pomysłodawcą jest Instytut Książki. Jej ambasadorami zostało 1400 uczniów ze szkół średnich w całej Polsce. Wyposażeni w specjalne koszulki z napisem „Jestem pod wpływem czytania” będą udostępniać za darmo książki swoim znajomym za pomocą umieszczonego na nich kodu QR. 

Dla czytelników superksiążek przygotowano także nagrody. W konkursie „Zostań emisariuszem książek – dziel się z ludzkością supermocami” do zdobycia będą czytniki PocketBook, bony do Woblinka, koszulki oraz smartfony. Wystarczy jedynie wydrukować plakat akcji i powiesić go w swojej miejscowości w widocznym miejscu. Gadżety będzie można wygrać także u patrona Czytaj PL – portalu Lubimy Czytać. 

Na czytelników czeka 12 e-booków i 10 audiobooków. Od kryminałów poprzez książki obyczajowe aż po reportaż – w puli udostępnionych publikacji każdy znajdzie coś dla siebie. „Ucho igielne” Wiesława Myśliwskiego będzie idealną pozycją dla miłośników literatury z najwyższej półki. Długo wyczekiwana powieść jednego z najważniejszych polskich pisarzy jest poruszającą lekturą podejmującą wątek ludzkiego losu, pamięci i historii. Fanom kryminałów polecamy „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza i uhonorowaną Nagrodą Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej 

„Skazę” Roberta Małeckiego. Pierwsza to książka z nowej serii autora, opowiadająca o tajemnicach kryjących się w małych miasteczkach. Druga to część mistrzowskiej, mocnej i mrocznej serii Małeckiego. „Okrutny książę” Holly Black szczególnie przypadnie do gustu osobom lubiącym fantastykę. Miłośnicy powieści obyczajowych mogą wybrać książkę Magdaleny Witkiewicz, a fani reportażu zbiór Tomasza Michniewicza. A tym, którzy nie będą mogli się zdecydować, co przeczytać, pomoże jedyny istniejący książkowy chatbot na Messengerze. Na podstawie preferencji czytelnika dobierze najlepszą lekturę oraz podpowie, jak pobrać bestsellery. 

Według raportu Biblioteki Narodowej w 2018 roku przynajmniej jedną książkę przeczytało jedynie 37 proc. badanych Polaków. Dzięki Czytaj PL można te statystyki realnie zmienić. Ogromną popularność akcji potwierdzają zeszłoroczne wyniki – 16 krajów, 4 kontynenty, 500 miejscowości, ponad 7 tys. nośników i 95 tys. wypożyczonych publikacji. Czytaj PL dociera więc prawie w każdy zakątek świata, dzięki czemu dostęp do książek staje się niezwykle łatwy. Plakaty z kodami QR znajdą się w aż 21 miastach partnerskich, a po raz pierwszy w akcji biorą udział: Płock, Olsztyn, Sopot, Kielce, Siedlce, Zielona Góra. 

Wszystko zaczęło się w 2013, kiedy Kraków utrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO. Kolejna edycja Czytaj PL opiera się na tych samych zasadach, co zawsze. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki Czytaj PL. Następnie zeskanować kod QR znajdujący się np. na każdym plakacie. Akcja trwa przez cały listopad. 

Czytaj PL jest organizowane w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. 


Lista dostępnych książek: 

1. Remigiusz Mróz „Listy zza grobu” (Wydawnictwo Filia) 

2. Magdalena Witkiewicz „Jeszcze się kiedyś spotkamy” (Wydawnictwo Filia) 

3. Holly Black „Okrutny książę” (Wydawnictwo Jaguar) 

4. Paulina Łopatniuk „Patolodzy” (Wydawnictwo Poznańskie) 

5. Marek Krajewski „Dziewczyna o czterech palcach” (Wydawnictwo Znak) 

6. Tomek Michniewicz „Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” (Wydawnictwo Otwarte) 

7. Jakub Małecki „Nikt nie idzie” (Wydawnictwo SQN) 

8. Wojciech Tochman „Pianie kogutów, płacz psów” (Wydawnictwo Literackie) 

9. Robert Małecki „Skaza” (Wydawnictwo Czwarta Strona) 

10. Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 4” (Wydawnictwo Znak) 

11. Jeff Haden „Mit motywacji” (Wydawnictwo Marginesy) 

12. Wiesław Myśliwski „Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak) 


Organizatorzy Czytaj PL: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, Woblink 

Partner strategiczny: Instytut Książki 

Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej 

Wydawcy: Filia, Jaguar, Wydawnictwo Poznańskie, Znak, Wydawnictwo Otwarte, SQN, Wydawnictwo Literackie, Czwarta Strona, Marginesy 

Miasta partnerskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Legnica, Opole, Poznań, Wrocław, Białystok, Toruń, Katowice, Łódź, Częstochowa, Lublin, Rzeszów, Olsztyn, Przemyśl, Słupsk, Zielona Góra, Płock, Szczecin 

Miasta Literatury UNESCO biorące udział w akcji: Obidos, Dublin, Notthingam, Lwów, Iowa City, Barcelona, Reykjavik, Seattle 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Którą książkę zamierzacie przeczytać? Może uda Wam się sięgnąć po kilka utworów? Taką mam nadzieję. Życzę zaczytanego listopada! Wielu wrażeń i zarwanych nocy! 

30 komentarzy :

 1. Całym sercem popieram tego rodzaju inicjatywy. Lista tegorocznych dostępnych tytułów jest naprawdę bardzo ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna akcja. Popieram ją w całości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna akcja! Choć czytam tylko tradycyjne wydania, a czasem słucham audiobooka to akcję jak najbardziej popieram. Czytajmy książki! Będzie w nas więcej empatii :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto poprzeć taka akcję, chociaż u mnie tylko papier :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja już zaczęłam słuchać "Okrutnego księcia" ;) Mam nadzieję, że coś więcej uda mi się posłuchać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I jak lektura? Mam nadzieję, że ciekawa! Życzę, by udało się wysłuchać kilku książek!

   Usuń
 6. U mnie w szkole też trwa akcja, paraduję w koszulce, chyba, że robię za postać z bajki. Właśnie kończę słuchać "Patologów".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety nie mam zbyt wiele okazji, żeby w niej paradować, bo jestem na urlopie macierzyńskim. A spacer po osiedlu w samej koszulce nie jest zbyt dobrym pomysłem przy obecnej pogodzie. Przyjemnego czytania!

   Usuń
 7. Całym sercem wspieramtakie akcje. Ja kocham czytać( dzięki maie, pracującej niegdys w bibliotece) od dziecka , zatem czym więcej takich akcji tym lepiej. Czytanie jest sexy :-) I tego się trzymajmy

  OdpowiedzUsuń
 8. Myśliwski , jego przepiękną filozofia...
  Muszę po niego sięgnąć ponownie, zresztą Małecki też mnie intryguje od dawna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety w ramach akcji się nie wyrobiłam. Mam nadzieję, że w końcu znajdę czas dla tych panów. :)

   Usuń
 9. Akcja jest w naszym kraju bardzo potrzebna.

  OdpowiedzUsuń
 10. Takie akcje zawsze godne wspierania :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa akcja, ale ten projekt koszulki by mogli jeszcze dopracować. Obawiam się, że jest za szczegółowy, żeby się dało z daleka rozpoznać, o co w koszulce chodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, ale za rok pewnie wyskoczą z nowym pomysłem. :)

   Usuń