Przemysław Piotrowski „Radykalni. Rebelia”

Przemysław Piotrowski „Radykalni. Rebelia”

Od lektury pierwszej części „Radykalnych” minął ponad rok, a mimo to doskonale pamiętam, jakie wrażenie zrobiła na mnie tamta książka. „Radykalni. Terror” to jedna z tych powieści, o których trudno zapomnieć, ale też trudno nad tą lekturą przejść do porządku dziennego. Książka zasiała ziarno niepokoju, czy „Radykalni. Rebelia” zapewnia podobne doznania?

Muzułmańska rebelia rozszerza się po Europie, w kolejnych miastach zaczyna być coraz bardziej niespokojnie, władze próbują sobie jakoś z tym radzić, ale robią to bardzo nieudolnie. Zdecydowanie nie doceniają przeciwnika, który nie cofnie się przed niczym.

Kuba wraz z Krzyśkiem, Moniką, Franco i Amirem pojawiają się w Zielonej Górze, próbują dojść do siebie po trudnych przeżyciach we Francji. Wiedzą, że to nie koniec problemów, muszą jeszcze jakoś odbić Michała z rąk Muhammada Chalila Abi Rabi’ego. Niestety szybko okazuje się, że nie udało im się ukryć przed tym człowiekiem. Gdy Monika otwiera przesyłkę, w której znajduje się obcięty palec, wszyscy uświadamiają sobie, że nie są bezpieczni. Również ich bliscy powinni zachować czujność. Gdy Kuba zdaje sobie z tego sprawę i rusza do rodziców, by ich ostrzec, jest już za późno. W rodzinnym domu znajduje zmasakrowane zwłoki matki i ojca…

Kolejny tom „Radykalnych” okazał się co najmniej równie wstrząsający jak pierwsza część. Mamy tu szybkie tempo akcji, interesujących bohaterów i fabułę, która jeży włos na głowie. Autor opowiada nam bardzo wiarygodną historię, która osadzona jest w niedalekiej przeszłości. Wydarzenia nam współczesne są tam niezbyt odległą przeszłością. Całokształt sprawia, że czytelnik chcąc nie chcąc musi się zastanowić, czy polityka europejskich mocarstw jest dobra, czy może prowadzi nas do bardzo nieciekawego finału.

Muzułmanie w powieści „Radykalni. Rebelia” są pokazani z bardzo złej strony, chodzi oczywiście głównie o fanatyków religijnych. Wśród wyznawców Allaha nie brakuje też ludzi o dobrych sercach, którzy nie dali się zindoktrynować, jednak gdy władza przechodzi w ręce fanatyków, przestają mieć cokolwiek do powiedzenia. Dla nas, którzy zostaliśmy wychowani w zupełnie innej kulturze, wiele z opisanych tu zachowań nie mieści się w głowie, podczas gdy dla Muzułmanów są one zupełnie normalne.

Książka jest bardzo brutalna, jednak nie jest oderwana od rzeczywistości. Autor opisał straszne wydarzenia w taki sposób, że łatwo można sobie je wyobrazić, ale trudno później wymazać je z pamięci. Powieść szokuje, zaskakuje, ale też daje do myślenia. Po zakończonej lekturze trudno opędzić się od rożnych myśli, które kłębią się w głowie i rozsiewają różne obawy. Opisana tu fabuła to fikcja literacka i oby wizje autora nigdy w najmniejszym nawet stopniu się nie ziściły.

Przemysław Piotrowski trzyma poziom, drugi tom „Radykalnych” jest równie dobry jak pierwszy. Szybkie tempo akcji, interesujące wydarzenia, nieszablonowi bohaterowie to bez wątpienia atuty powieści, która chyba praktycznie każdemu czytelnikowi wryje się głęboko w pamięć i zasieje w nim sporo niepokoju. To historia obok której nie da się przejść obojętnie. Książka jest mocna, brutalna, przerażająca, dlatego zdaję sobie sprawę, że nie każdy będzie w stanie ją przeczytać i zmierzyć z tą bardzo realistyczną wizją, jednak i tak polecam ją każdemu dorosłemu czytelnikowi. Myślę, że wielu osobom może ona otworzyć oczy na to, czym jest radykalny Islam i do czego dąży. Koniecznie zacznijcie przygodę z „Radykalnymi” od pierwszego tomu.

Moja ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Autorowi.Przemysław Piotrowski, Radykalni. Rebelia, Videograf, 2018,
ISBN: 978-83-7835-639-4,
Str. 392.
Radykalni. Rebelia [Przemysław Piotrowski] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Komentarze

 1. Nie znam jeszcze pierwszego tomu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać z pierwszym tomem, ale brzmi zachęcająco.
  Serdecznie pozdrawiam.
  www.nacpana-ksiazkami.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa seria, na pewno będę mieć na uwadze!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie przeczytaj. Świetne książki, od których trudno jest się oderwać. Polecam!

   Usuń
 4. Czy historia czegoś nas uczy? Niestety nie. Rozleniwiona,syta, zlewicowana Europa sama wpuszcza zarazę muzułmańską do naszego życia w imię multikulti i źle pojętego humanitaryzmu. Pan Piotrowski, nie daj Boże,napisał proroczą książkę.Może nie nastąpi to tak dynamicznie,ale nastąpi. W II tomie,stary Żyd mówi:"jeśli ktoś mówi,że cię zabije, TO ZACZNIJ MU WIERZYÇ!". Radykalni duchowni islamu nawołują do wymordowania niewiernych! Nie wierzycie? Przeczytajcie "RADYKALNYCH"....Tak się stanie.Dziękuję Panie Przemysławie za doskonałą lekturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety też mam takie obawy. Wszystko idzie w dziwnym kierunku i możemy się obudzić z ręką w nocniku... Cieszę się, że Przemysław Piotrowski porusza ten temat i próbuje nami wstrząsnąć.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty