Kolejna porcja audiobooków, nie tylko na wakacje

Ostatnio na blogu pojawia się sporo wpisów o audiobookach i na podstawie Waszych komentarzy udało mi się wysnuć wniosek, że ta forma czytania cieszy się coraz większą popularnością. Oczywiście jest wiele osób, które nie są przekonane do audiobooków, ale myślę, że jest ich coraz mniej. Otwieramy się na nowe rozwiązania, co mnie cieszy. Ja nadal największą miłością darzę papierowe wydania, ale niestety nie mogę im poświęcić tyle uwagi, ile bym chciała. Stąd wysyp audiobooków na blogu. Pisząc o książkach, skupiam się na treści, więc moje opinie spokojnie możecie odnieść też do tradycyjnych książek. A o czym dzisiaj chcę Wam opowiedzieć? Zaczniemy od trzeciej części mafijnych namiętności, zagłębimy się w bajeczkę dla nieco starszych dziewczynek, by twardo wylądować i podumać na temat najnowszej historii i polityki. Gotowi? Mam nadzieję, że znajdziecie tu coś dla siebie.

Railly Cora "Złączeni nienawiścią"


Kolejna porcja audiobooków, nie tylko na wakacje

Sięgając po tę powieść, myślałam, że to ostatnia część serii, ale właśnie odkryłam, że tomów jest znacznie więcej. Ciekawe, czy kiedyś dobrnę do ostatniej części, jednak nie o tym zamierzałam Wam pisać... Skupmy się na powieści "Złączeni nienawiścią". Głównych bohaterów tej części mieliśmy już okazję poznać wcześniej. Gianna jest krnąbrna, bardzo zbuntowana i waleczna, gardzi światem, z którego pochodzi i najchętniej uciekłaby od niego jak najdalej. Matteo Vitiello temperament dziewczyny bynajmniej nie odstrasza, wręcz przeciwnie – sprawia, że chce ją zdobyć, posiąść i ujarzmić. Taki ma plan i zamierza go zrealizować. Ojciec dziewczyny chętnie oddaje mu rękę niegrzecznej córki, ciesząc się, że pozbywa się problemu, jednak Gianna nie zamierza łatwo się poddać. Zrobi wszystko, żeby uniknąć małżeństwa z Matteo, mimo iż sama przed sobą musi przyznać, że ten nie jest jej tak do końca obojętny...

Tym razem główna bohaterka okazała się okropnie irytująca i lekkomyślna. Do tego nie można jej odmówić egoizmu, dziewczyna myśli tylko o sobie, swojej antypatii do mafii, świata w którym się wychowała, a którego nie da się łatwo opuścić. Naraża innych, by uwolnić się od tego, co zna, czym gardzi, jednocześnie będąc tym przesiąknięta. W swym zaślepieniu nie myśli o względach praktycznych, ani też o osobach, które swym zachowaniem rani czy naraża. Jest uparta, dumna, nie lubi przyznawać się do błędów. I chociaż książkę czyta się szybko i lekko, to jednak za sprawą zachowania głównej bohaterki uważam, że jest nieco słabsza od poprzednich. Liczę, że kolejne części mi to wynagrodzą...

Moja ocen: 7/10

Railly Cora, Złączeni nienawiścią, #SexStories, 2020,
ISBN: 978-83-272-6701-6,
Czas: 8 godzin 58 minut.


Kasia Bulicz-Kasprzak „Nalewka zapomnienia czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek”

Kolejna porcja audiobooków, nie tylko na wakacje

Czasami nawet dorośli lubią bajki, pewnie dlatego właśnie sięgnęłam po książkę Kasi Bulicz-Kasprzak. Czy „Nalewka zapomnienia czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek” to dobry tytuł dla tej powieści?

Jaga ma dobrą pracę, pnie się w szybkim tempie po szczeblach korporacyjnej kariery. Jest dobra, wie, czego chce, dba o swoją pozycję w pracy. Chociaż nienawidzi sportu, to dla poprawy swego wizerunku w oczach szefa, zaczyna biegać. Jest samotna, nie utrzymuje bliskich relacji nawet z rodziną, ale zdaje się, że do tego przywykła. Gdy po forsownym biegu, Jaga mdleje i zostaje poddana rutynowym badaniem, okazuje się, że jest śmiertelnie chora. Ma raka mózgu i jej dni są policzone. Dziewczyna rzuca wszystko i zaszywa się w głuszy…

Cóż, mamy tu faktycznie do czynienia z bajką dla dorosłych. Czyta się ją dobrze, lekko, wywołuje uśmiech na twarzy, dużo pozytywnych skojarzeń. Jak na mój gust jest za bardzo przewidywalna, ale w sumie bajce jestem w stanie to wybaczyć. Zapytacie pewnie co ma z bajki? Oj sporo. Są gadające zwierzęta, zjawy, jest też wiekowa szeptucha. A do tego miłość, szczęście, po które czasami brakuje odwagi, by sięgnąć. Jest też ciepło, ludzka życzliwość, rodzina. A na końcu, jeśli się dobrze wczytacie, to znajdziecie nawet morał, co w bajkach jest dosyć ważne. Powieść bawi, wzrusza i daje do myślenia.

Moja ocena: 7/10

Kasia Bulicz-Kasprzak, Nalewka zapomnienia czyli bajka dla nieco starszych dziewczynek, Heraclon International, 2020
ISBN: 978-83-81942-10-2,
Czas: 8 godzin 2 minuty.



Tomasz Lis „Historia prywatna”


Kolejna porcja audiobooków, nie tylko na wakacje

Chociaż książka Tomasza Lisa ma tytuł „Historia prywatna” to jednak mam wrażenie, że nie on sam jest jej głównym bohaterem. Owszem autor opowiada sporo o sobie, o tym, jak stał się dziennikarzem, jak udało mu się zrobić karierę, o walce z własnymi ograniczeniami i przeciwnościami losu. Wspomina też trochę o rodzinie, znajomych, własnych pasjach oraz życiowych planach. Jednak w moim odczuciu to Polska gra tu pierwsze skrzypce. Tomasz Lis opowiada nam o najnowszej historii, analizuje wydarzenia kilku ostatnich dziesięcioleci, wyraża własne opinie na ich temat, opowiada o politykach i polityce.

Przyznaję, że nie interesuję się jakoś szczególnie polityką, śledzę pobieżnie zachodzące zmiany, jednak nie jest to mój konik. Mimo to książka Tomasza Lisa okazała się dla mnie ciekawą i bardzo przyjemną lekturą. Wyłania się z niej dosyć wyraźny obraz Tomasza Lisa, człowieka inteligentnego i pełnego pasji. Nie bojącego się wyrażać własnych opinii, nawet jeśli odbija się to bardzo niekorzystnie na jego sytuacji. Bez wątpienia warto sięgnąć po „Historię prywatną” i spojrzeć na Polskę i świat z jego perspektywy.

Moja ocena: 8/10

Tomasz Lis, Historia prywatna, Biblioteka Akustyczna, 2018,
ISBN: 978-83-272-6332-2,
Czas: 11 godzin 32 minuty.

Komentarze

  1. Książkę Kasi Bulicz-Kasprzak czytałam dawno temu. Fajna, lekka lektura.

    OdpowiedzUsuń
  2. Tomasz Lis - mój typ. Ale ja się jeszcze do audiobooków nie mogę słuchaj przekonać. Niemniej wyżej wspomniany post będę mieć na uwadze :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Drugi tytuł, na pewno trafi w moje ręce. 😊

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawa jestem "Złączonych". :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawa jestem tej książki o Lisie. Waham się jeszcze...

    OdpowiedzUsuń
  6. Akurat wolę książki papierowe do czytania :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, że spokojnie znajdziesz wersje papierowe tych tytułów. :)

      Usuń
  7. Tym razem słyszałam tylko o jednej i to pobieżnie. Wątpię, że po którąś sięgnę w najbliższym czasie.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem. :) Sama też tych lektur nie planowałam, ale się skusiłam.

      Usuń
  8. Tomasz Lis bardzo mnie ciekawi. Prędzej czy później trafi na moje słuchawki.

    OdpowiedzUsuń
  9. bajka dla nieco starszych dziewczynek mnie najbardziej interesuje w tym zestawieniu

    OdpowiedzUsuń
  10. Tomasz Lis bardzo mnie wciągnął, co prawda wersja papierowa, ale ta czytana pewnie wywołałaby podobne odczucia

    OdpowiedzUsuń
  11. Jakoś nie mam przekonania do audiobooków, ale wszystko przede mną:)

    OdpowiedzUsuń
  12. ja bardzo lubię audio - czasem to jedyny sposób, by coś przeczytać

    OdpowiedzUsuń
  13. Do audiobooków jeszcze się nie przekonałam, ale chętnie przeczytam "Nalewkę zapomnienia". ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem niezmiernie ciekawa Twoich wrażeń. :) Będę wypatrywać Twojej opinii.

      Usuń
  14. Lubię audiobooki i bardzo cieszę się, że nie ma problemu z ich wypożyczaniem z biblioteki. Sama audiobooki rzadko kupuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Muszę sprawdzić, czy w mojej bibliotece też jest taka opcja. :)

      Usuń
  15. Bardzo polecam książkę Tomasza Lisa - mam bardzo podobne odczucia do Twoich co do jej treści

    OdpowiedzUsuń
  16. Ja lubię zarówno książki papierowe jak i audiobooki. Myślę, że nie powinno się ich porównywać bo na przykład mamy książkę "Motyl" (wymyśliłam to) i audiobooka "Motyl" nie można wybrać co jest lepsze bo to ta sama historia, można wybrać bardziej odpowiadający nam odbiór historii :) a każdy odbiór ma swoich fanów :) Ja jestem jak najbardziej za audiobookami bo mogę ich słuchać w każdej chwili, robiąc coś innego. Niestety, na książkę nie zawsze mam czas. Świetne recenzje :)
    Pozdrawiam ciepło ♡

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W pełni się z Tobą zgadzam i trochę mnie dziwią komentarze pod wpisami takimi jak ten, że niestety ktoś nie lubi audiobooków. Zawsze może poszukać innych wersji tej samej książki. :) Pozdrawiam gorąco!

      Usuń
  17. Ja też chętnie czytam audiobooki. Zaciekawiła mnie Historia prywatna T. Lisa.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty