Elżbieta Zubrzycka "Dobre i złe sekrety"

Elżbieta Zubrzycka "Dobre i złe sekrety"
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne ma w swojej ofercie specjalne poradniki dla najmłodszych czytelników. W serii "Bezpieczne dziecko. Jak się bronić przed przemocą w szkole" ukazały się "Powiedz komuś. Co każde dziecko powinno wiedzieć", "Zbyt miła. Pierwsza lekcja asertywności", "Śmierdzący ser. Jak bronić się przed przemocą w szkole", "Słup soli. Jak powstrzymać szkolnych dręczycieli" i wiele innych. W moje ręce trafiła jedna książka z tego właśnie cyklu, a mianowicie "Dobre i złe sekrety" autorstwa pani Elżbiety Zubrzyckiej. Nie muszę Wam chyba mówić, że mi osobiście te porady nie są potrzebne, bo dziecięce problemy są już dawno za mną. Teraz stoję po drugiej stronie barykady i staram się być dobrym rodzicem, osobą, do której moja córka zawsze będzie mogła się zwrócić. Dlatego jestem bardzo ciekawa książek dla maluchów, które pomagają rozwiązywać ich problemy i uczą je właściwego postępowania. Jeśli dobrze pamiętam, to w czasach mojego dzieciństwa nie było zbyt wiele takich pozycji. Natomiast dzisiaj zdecydowanie jest w czym wybierać.

"Dobre i złe sekrety" uczą dzieci odróżniać sekrety, które należy zachować dla siebie, od tych, o których bezwzględnie należy powiedzieć dorosłym. Pokazują, jakie konsekwencje wiążą się z dobrymi i złymi tajemnicami, jak maluch może sobie poradzić ze złymi sekretami i komu może o nich powiedzieć. W książce przeczytamy też o tym, kim jest skarżypyta i czy zawsze kiedy dziecko zdradza starszym tajemnice, to jest faktycznie skarżypytą. Ważnym tematem są również sekrety związane z internetem, w którym to zdarza się, iż niewinne dzieciaki stają się łatwym celem złych dorosłych. Jak można tego uniknąć?

Poradnik "Dobre i złe sekrety" należy czytać razem z dziećmi. Wyjaśni on maluchom wiele zagadnień związanych z podjętą tematyką i stanie się świetnym pretekstem do dalszej dyskusji maluchów z rodzicami. Jednak ta książeczka to nie tylko cenne wskazówki dla maluchów. W poradniku znalazło się również miejsce na ćwiczenia sprawdzające i część skierowaną do rodziców, wychowawców i nauczycieli, która to ma im pomóc dotrzeć do dzieci i odpowiednio wyjaśnić te istotne problemy.

"Ta książka stanie się wstępem do otwartej, serdecznej komunikacji i budowania zaufania. To zaufanie potrzebne jest obu stronom. I dziecku, i dorosłym: rodzicom, nauczycielom oraz opiekunom. Rozmowa przeprowadzona na czas może ustrzec przed niebezpieczeństwem" – tymi słowami kończy się ta niewielka, ale wartościowa publikacja.

"Dobre i złe sekrety" to bardzo ciekawa pozycja, napisana językiem odpowiednim dla dzieci oraz wzbogacona wieloma kolorowymi ilustracjami pana Andrzeja Fonfara. Książeczka została bardzo ładnie wydana, do tego na papierze o dobrej jakości. Całość jest bardzo przejrzysta, a ilustracje przyciągają wzrok, więc "Dobre i złe sekrety" spokojnie powinny sprostać wymaganiom młodych czytelników i nie tylko. Myślę, że jest to świetna propozycja dla dzieci, ale też dla ich rodziców i opiekunów. Sądzę, że spokojnie mogę Wam ją polecić, a sama chętnie przyjrzę się z bliska innym tytułom z tej serii. 

Moja ocena: 7/10

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu i portalowi Sztukater.Elżbieta Zubrzycka, Dobre i złe sekrety, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2014,
ISBN: 978-83-60577-93-6,
Str. 52.

Dobre i złe sekrety [Elżbieta Zubrzycka] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Komentarze

 1. Interesująca seria jak widzę. Będę miec ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, żeby dzieciaki miały takie pozycje w swoich biblioteczkach.

   Usuń
 2. Ale cudna okładka. Szkoda, że nie mogę zajrzeć do jej wnętrza, ale jak będę w empiku to postaram się zobaczyć, jaki pięknie ilustracje kryją się w środku. I jak mi się spodoba, to kupię.

  OdpowiedzUsuń
 3. Takich książek powinno być jak najwięcej!

  OdpowiedzUsuń
 4. hmmm nie czytam książek dla dzieci, ale zdaje się być całkiem fajna :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna pozycja! Baaaaaaaardzo potrzebna na rynku:) Jestem zainteresowana zakupem:))) Tematy, które porusza poradnik to coś, z czym mierzę się codziennie mając dzieci w wieku szkolnym:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Oby jak najwięcej takich książek dla maluchów. :) Również pozdrawiam

   Usuń
 6. Bardzo przydatna seria łącząca przyjemne z pożytecznym. Dziecko będzie miało frajdę z czytania i przy okazji czegoś się nauczy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Z własnego dzieciństwa nie pamiętam takich lektur, pewnie wtedy takich pozycji nie było. Dzisiaj za to jest w czym wybierać.

   Usuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty