czwartek, 18 stycznia 2018

Zaskocz babcię i dziadka, czyli ciekawy pomysł na prezent!

Wielkimi krokami zbliżają się dwa ważne święta - Dzień Babci i Dzień Dziadka. Macie już pomysł na prezent? Mam dla Was pewną propozycję, ale przyznaję, że jest dosyć niecodzienna. Gdy myślimy o babciach i dziadkach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie osoby starsze, przywiązane do tradycji i niezbyt obeznane z techniką, jednak współczesne babcie i dziadkowie często wymykają się temu stereotypowi. Virtualo chyba to dostrzegło i dlatego przygotowało specjalną ofertę dla seniorów. O co chodzi?

Zaskocz babcię i dziadka, czyli ciekawy pomysł na prezent!

Badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej z 2012 roku pokazują, że odsetek osób sięgających po książki maleje wraz z rosnącym wiekiem badanych. W przypadku seniorów istnieje szereg barier, które ów dostęp realnie ograniczają. Na ratunek przychodzi Virtualo, które udostępnia książki w wersji cyfrowej. Duża czytelność, niewielka waga urządzenia, dostępność – tym właśnie kierują się eksperci Virtualo, którzy prowadzą e-czytelnicze kampanie edukacyjne dla seniorów i polecają e-booki oraz audiobooki jako świetny upominek na zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka. 


Zaskocz babcię i dziadka, czyli ciekawy pomysł na prezent!
Wielu seniorów sceptycznie podchodzi do technologii, ale według danych Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia, 20% czytelników zainteresowało się e-czytaniem po otrzymaniu czytnika w formie prezentu. Dla nich mała czcionka nie będzie już stanowić problemu – e-książki pozwalają na regulowanie wielkość liter i jasność wyświetlacza, a także zwiększać odstępy pomiędzy liniami tekstu. Jest to świetne udogodnienie dla osób mających problem ze wzrokiem. W razie większych problemów z widzeniem dobrym rozwiązaniem są audiobooki, które jednocześnie umożliwiają słuchanie książek przy każdej domowej czynności, np. gotowaniu obiadu, prasowaniu czy robieniu szalika na drutach dla wnuka.

Zaskocz babcię i dziadka, czyli ciekawy pomysł na prezent!

Kolejną, ale bardzo znaczącą barierą dla osób starszych jest dostęp do nowości literackich – często zakup nowej książki ulubionego autora okupiony jest męczącą wyprawą do księgarni. Teraz każdy ma możliwość zakupienia nowego tytułu bez wychodzenia z domu – wystarczy odwiedzić stronę Virtualo, wybrać tytuł i wrzucić go do wirtualnego koszyka, a książka w mgnieniu oka dostępna będzie w naszej bibliotece, skąd możemy je pobrać lub wysłać na dowolne urządzenie – nawet w środku nocy. Jest to oszczędność czasu, sił i kręgosłupa – książki, jak wiadomo, mało nie ważą. 

Zaskocz babcię i dziadka, czyli ciekawy pomysł na prezent!

W trakcie wyjścia na zakupy nie trzeba już przerywać lektury – audiobooków można słuchać z mobilnych urządzeń przez słuchawki w drodze na pocztę czy na spacerze z psem, a czytniki e-booków są na tyle małe i lekkie, że zmieszczą się w każdej torebce, a nawet kieszeni. Dodatkowo jeden czytnik pomieści nawet kilkaset tytułów – czyli problem braku miejsca na półkach jest rozwiązany. Co więcej, korzystanie z książek elektronicznych ma aspekt proekologiczny – ochrony środowiska i drzew. Nie trzeba się także martwić o baterię – czytniki wykorzystują energię tylko przy zmianie strony i korzystaniu z menu, jedno ładowanie pozwala na miesiąc czytania, a nawigacja jest niezwykle prosta.

Korzystanie z e-książek i audiobooków pozwala pokonać wiele barier, także fizycznych. Działania Virtualo wpierające e-czytelnictwo wśród seniorów to także szansa na wsparcia tej grupy odbiorców w sprawnym poruszaniu się w nowych technologiach.

Virtualo – platforma książek elektronicznych z największą bazą dostępnych tytułów – 50 tytułów e-booków i audiobooków. Virtualo promuje e-czytelnictwo, organizuje kampanie społeczne aktywizujące m.in. starsze osoby w świecie nowin książkowych.

Film dotyczący akcji i szczegółowe informacje w linku poniżej:

Co myślicie o tej propozycji? Spodoba się babciom i dziadkom? Ja jestem na tak i znam sporo babć i dziadków, które ucieszyłyby się z takiego prezentu.

17 komentarzy :

 1. Bardzo ciekawa propozycja i na pewno niejedna babcia i niejeden dziadek się ucieszą z takiego podarunku. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. Tak, raczej nie każda babcia cieszyłaby się z takiego prezentu.

   Usuń
 3. Popieram taką akcję. Jest dość oryginalna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też popieram. Mam nadzieję, że seniorom przypadła do gustu.

   Usuń
 4. Właśnie, pamiętajmy o naszych dziadkach ! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj wątpię, by moja mama-babcia sięgnęła po czytnik. Zdecydowanie woli książkę papierową, ale akcję popieram!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też wolę papierowe książki, ale może za jakiś czas możliwość powiększenia czcionki przeważy. :)

   Usuń
 6. Niestety moje babcie i dziadkowie już nie żyją. Akcja bardzo ciekawa, faktycznie wielu seniorów obecnie umie obsługiwać komputer/internet, więc z czytnikiem nie powinno być problemu. Ja sama chętnie bym przygarnęła czytnik.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno jest to super inicjatywa! warto to popierać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Moje babcie nie skorzystałyby z czytnika, ale audiobooka lubią słuchać.

  OdpowiedzUsuń
 9. I doubt that my grandmother will reach for the reader. I definitely prefer a paper book, but I support the campaign!

  หนังการ์ตูน

  OdpowiedzUsuń