Cecelia Ahern „Doskonała”

Cecelia Ahern „Doskonała”
Cecelia Ahern to znana i lubiana pisarka powieści romantycznych. Mnie najbardziej kojarzy się z książką „P.S. Kocham Cię”, od której zaczęła się moja przygoda z autorką i od tego czasu żadna z jej powieści nie przebiła tej pierwszej. Niedawno Cecelia Ahern wpłynęła na nowe wody, pisząc powieść dla młodzieży, która zabiera czytelnika w dosyć specyficzną rzeczywistość. Poznajemy społeczeństwo ludzi idealnych, a raczej na takich się kreujących. Osoby, którym udowodni się, że mają skazę na charakterze, są napiętnowane, i od tego czasu ich życie znacząco się zmienia – od teraz są gorszą częścią społeczeństwa, pozbawioną większości praw, a do tego obarczoną całym mnóstwem zakazów. Mowa oczywiście o powieści „Skaza”, którą recenzowałam rok temu. W zeszłym roku ukazała się jej kontynuacja - „Doskonała” i to o niej dzisiaj Wam opowiem.

Celestine pomogła osobie Naznaczonej, za co spotkała ją surowa kara – na jej ciele wypalono sześć skaz. Przez blizny w kształcie litery S wszyscy ludzie wiedzą, że jest Naznaczona, że na jej charakterze znaleziono rysy. Dziewczyna jest jedyną osobą, która została naznaczona taką ilością skaz. Szóstą, nadprogramową literę S, wypalił na jej kręgosłupie przewodniczący Trybunału, jednak o tej skazie póki co wie niewiele osób. To tajemnica, którą Celestine zamierza wykorzystać. Obecnie jest zbiegiem, ukrywa się przed władzą, przed poszukującymi ją demaskatorami oraz Crevenem, przewodniczącym Trybunału. Jej dziadek udzielił jej schronienia, jednak ta kryjówka na dłuższą metę jest niebezpieczna. Demaskatorzy zjawiają się tam co kilka dni i coraz skrupulatniej przeszukują farmę jej dziadka. Tym razem przyjeżdżają niezapowiedziani i Celestine nie ma zbyt wielu możliwości ukrycia. Chowa się w dole, nad którym dziadek wraz z pomocnikiem szybko układają stos pod ognisko. Niestety Mary May, demaskatorka, która się niebawem pojawia, uznaje ognisko za podejrzane i każe je podpalić...

Społeczeństwo opisane w tej książce teoretycznie dąży do ideału, ale w rzeczywistości bardzo mu do tego daleko. Piętnuje złe zachowania, ale czyż każdy nie ma słabych stron? Czy nie każdy popełnia błędy? Osoby, które wspinają się po szczeblach kariery często donoszą na współpracowników na wyższych stanowiskach, by potem zająć ich miejsce. Tu zapomniano o ludzkich odruchach, najważniejsze jest przestrzeganie reguł. Większość ludzi uważa, że ten system się sprawdza, oczywiście do momentu kiedy nie znajdą się po drugiej stronie barykady. A nawet jeśli ktoś już wcześniej zauważa, że ten układ jest niemoralny, to niewiele może zrobić. Wszelkie próby sprzeciwu mogą się skończyć naznaczeniem.

Celestine jest ciekawą bohaterką. Dziewczyna jest odważna lub lekkomyślna - jak kto woli. Naznaczenie miało być dla niej karą, jednak szybko okazało się, że otworzyło jej oczy na to, w jak chorym społeczeństwie przyszło jej żyć. Celestine nie potrafi biernie przyglądać się temu, co się wokół niej dzieje, więc nieustannie pakuje się w kłopoty. Mimo młodego wieku wykazuje się dużą dojrzałością i wolą walki.

„Doskonałą” czyta się lekko, fabuła wciąga, daje do myślenia i zaskakuje. Trudno nie zastanawiać się nad funkcjonującymi w opisanym społeczeństwie zasadami, nad ich absurdalnością. Książka bardzo mi się podobała, chociaż przyznaję, że momentami wydawała mi się trochę naiwna, jednak mówimy tu o książce dla młodzieży, więc drobne uproszczenia jestem w stanie wybaczyć.

Czas spędzony z tą książką oceniam pozytywnie. Była to świetna rozrywka, utrzymana na podobnym poziomie jak pierwsza część. Lubię to nowe oblicze Cecelii Ahern i mam nadzieję, że autorka jeszcze nie raz mnie zaskoczy. Może zechce sprawdzić swoje siły w kolejnych gatunkach? Jestem ciekawa, jak poradziłaby sobie z horrorem, a Wy?

Moja ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Akurat.


Cecelia Ahern, Doskonała, Akurat, 2017,
ISBN: 978-83-287-0606-4,
Str. 480.

Doskonała [Cecelia Ahern] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE


Kochani, postanowiłam kontynuować wyzwanie "Czytam zekranizowane książki" , więc wszystkich zainteresowanych zachęcam do przyłączenia się do zabawy!


 Czytam zekranizowane książki

Komentarze

 1. Czytałam. Ten tom mi się podobał, drugi trochę mniej. Autorka jednak udowodniła, że potrafi tworzyć także dystopie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamierzam przeczytać, bo podobna jest dobra i ciekawa. Zobaczymy.
  pozdrawiam,
  polecam-goodbook.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa seria, przynajmniej moim zdaniem. Pomysł na fabułę jest świetny. Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Dylogia całkiem fajna, chociaż jak dla mnie nic nowego. Fajnie jednak, że Ahern postanowiła spełnić się w czymś innym. Ja jednak wolę ją w wersji obyczajowej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, przyznaję, że te rejony literatury nie są przeze mnie zbyt dobrze zbadane, więc dla mnie książka była czymś nowym. :)

   Usuń
 4. Nie jestem pewna, czy mnie ten tytuł spodobałby się tak, jak Tobie, ale jeśli nie spróbuję, to się nie przekonam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie obiecuję, że sięgnę, choć kto wie? Życie jest przecież nieprzewidywalne - czasem zdarza mi się wybrać w bibliotece dwa razy tę samą książkę. Wydawałoby się to niemożliwe ;)
  Może w ten sam sposób wpadnie mi w ręce ta, o której piszesz ;)
  W każdym razie czytałam "PS Kocham Cię" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dwa razy zabierałam się za tę samą książkę Cobena i dopiero po kilku stronach zorientowałam się, że skądś to znam...

   Usuń
 6. Przeczytałam tylko ''P.S. Kocham Cię'' i nie znam innych książek tej autorki. Chętnie to zmienię. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam tą książkę i jest świetna. Ma duże przesłanie i odsłania ludzką hipokryzję i słabości :)
  Z chęcią będę tu częściej wpadać

  f4f? https://kronikihipokryzji.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, lektura daje do myślenia.
   Wiem, ze musiałaś długo czekać, ale zaraz odwiedzę Twój blog. :)

   Usuń
 8. Czytałem w 2011 "Podarunek" i byłem oniemiały. Doskonale mnie ta książka zrelaksowała, zapewniała kilka godzin pobytu w innym świecie. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty