czwartek, 5 listopada 2015

Książeczki dla maluchów

Moja córcia Aurelia mimo swojego bardzo młodego wieku ma już całkiem pokaźną biblioteczkę. Często przegląda swoje książeczki, niektóre podsuwa mi do czytania i mam wrażenie, że coraz chętniej słucha, gdy jej czytam. Postanowiłam opowiedzieć Wam dzisiaj o kilku z jej książeczek, ale oczywiście nie o wszystkich, bo jest tego zbyt wiele. O reszcie napiszę przy okazji kolejnych postów. Pewnie będzie ich sporo...

Książeczki dla maluchów

Pierwsza to książeczka "Prosiaczek szuka drogi do domu", która przede wszystkim zachwyciła nas oprawą graficzną. Piękne ilustracje w połączeniu ciekawymi otworkami niemal na każdej stronie i papierowym chlewikiem na końcu przykuwają uwagę dziecka. Tekst jest prosty, więc maluchy nie powinny mieć problemu zrozumieniem perypetii prosiaczka.

Książeczki dla maluchów

Moja ocena: 8/10

Prosiaczek szuka drogi do domu, Wydawnictwo Olesiejuk, 2013,
ISBN: 978-83-7844-642-2,
Str. 8.

Książeczki dla maluchów

Kolejna pozycja niestety wypada znacznie gorzej. Mowa o "Jedzie pociąg z daleka..." z serii "Wierszyki dla maluchów". Sam tekst każdy z Was z pewnością zna, więc o nim nie ma sensu wspominać, za to o szacie graficznej koniecznie muszę opowiedzieć, bo moim zdaniem jest koszmarna. Kuleje tu chyba wszystko... Kolorystyka mi się nie podoba, perspektywa jest bardzo dziwna i widać, że autor rysunków miał spore problemy z zachowaniem proporcji. Niby to wszystko zazwyczaj w książeczkach dla dzieci przechodzi i niekiedy może się nawet podobać, ale w tym wypadku niestety tak nie jest. Wygląda to tak, jakby za tworzenie tej książeczki zabrały się dzieciaki. Osobiście odradzam.

Książeczki dla maluchów

Moja ocena: 2/10

Wierszyki dla maluchów. Jedzie pociąg z daleka... Wydawnictwo Literat, 2014,
ISBN: 978-83-7527-931-3,
Str. 6.

Książeczki dla maluchów

Za to bardzo polubiliśmy "Mojego małego baranka", który już z daleka przyciąga wzrok ciekawym kształtem i ładną, nieco wypukłą okładką. Tekst jest prosty, pięknie się rymuje i na każdej stronie jest go niewiele, co z pewnością sprawdzi się w przypadku niecierpliwych małych czytelników. Obrazki też nie są jakieś wyszukane, ale proste, ładne, kolorowe i sympatyczne. Gorąco polecam tę książeczkę. 

Książeczki dla maluchów

David Crossley, Mój mały baranek, Publicat S.A., 2012,
ISBN: 978-83-245-9740-6,
Str. 10.

Książeczki dla maluchów

Również "Moja pierwsza książka o słowach" już z daleka przyciąga wzrok oprawą graficzną. Dzięki kolorowym zakładkom wiemy co możemy znaleźć na poszczególnych stronach. Aurelce przewracanie stron tej książki sprawia dużo frajdy. Tekst nie jest zbyt wyszukany i opowiada o zwykłym życiu myszki, kaczki, krokodyla i pieska. Nie uwierzycie, ale to całe towarzystwo śpi w jednym łóżku. Jest to książeczka edukacyjna, dzięki której maluchy poznają słowa. Oprócz samej opowieści podpisane są  też poszczególne elementy obrazków, co ma pomóc w poznawaniu otaczającego nas świata. Autorzy zapewniają, że ta pozycja pomaga dziecku rozwijać zręczność manualną, kreatywność i inteligencję. Myślę, że można się z tym zgodzić. Same obrazki może nie są najwyższych lotów, ale całość i tak oceniam bardzo dobrze.

Książeczki dla maluchów


Moja ocena: 7/10

Lieve Boumans, Moja pierwsza książka o słowach, Grafag, 2010,
ISBN: 978-83-7487-275-1,
Str. 20


Książeczki dla maluchów

Także kolejna moja propozycja, to książeczka edukacyjna, dzięki której dziecko uczy się nowych słów. Jest to książeczka dźwiękowa. Naciskając odpowiedni przycisk, uruchamiamy podkład do naszej opowieści. Faktycznie komponuje się to całkiem dobrze i jest sporą atrakcją dla dzieci. Do tego mamy przyjemną historyjkę i ciekawe ilustracje. Również polecam.

Książeczki dla maluchów

Moja ocena: 8/10

Kelly Caswell, Pracowity dzień, Wydawnictwo Olesiejuk, 2012,
ISBN: 978-83-7844-808-2,
Str. 12.

Każdą z tych książeczek czytałyśmy już wielokrotnie i pewnie przeczytamy jeszcze jakieś sto razy. Wszystkie mają sztywne kartki, dzięki czemu nie tak łatwo ulegają zniszczeniu, chociaż muszę przyznać, że moja córcia tak mocno je eksploatuje, że niektóre już nie wyglądają najlepiej...

Mam nadzieję, że niebawem uda mi się opowiedzieć Wam o kolejnych książeczkach Aurelki, bo naprawdę jest o czym pisać. Biblioteczka mojego dziecka rośnie w zaskakującym tempie i muszę przyznać, że nawet jeśli własne zakupy książkowe jakoś potrafię powściągnąć, to Aurelce kupuję książeczki bez opamiętania... Dlatego czeka Was jeszcze całe mnóstwo postów o podobnej treści.


Książki biorą udział w wyzwaniach: "Klucznik" oraz "Przeczytam tyle, ile mam wzrostu" (5 cm, razem 197,4 cm).

29 komentarzy :

 1. Jakoś tak do mnie nie przemawia szata graficzna większości książeczek, paskudne i kiczowate, taka np. ,,Jedzie pociąg z daleka''. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że nie wiem, czy takie książkowe ,,poczwarki'' nie są dla dzieci szkodliwe.
  Mój syn jak był młodszy, to uwielbiał książeczki o Drużynie Majora Limfocyta z wydwanictwa Multico. Są naprawdę fajne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam na myśli większość książeczek na rynku, a ,,Jedzie pociąg..." to kwintesencja stylu:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy post, jak będę kiedyś szukać książeczek dla dzieci to na pewno zajrzę ponownie :)
  Szkoda, że nie zawsze solidnie przykładają się przy tworzeniu szaty graficznej w takich pozycjach; a to podstawa, która powinna zaciekawić i przyciągać spojrzenia dzieci :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Jak się patrzy na "Jedzie pociąg z daleka", to aż się wierzyć nie chce, że ktoś takie coś tworzy.

   Usuń
 4. Myślę, że kontakt z książką jako stałym elementem życia od najmłodszych lat jest czymś bardzo cennym i już to samo w sobie jest edukacyjne. Sprawdziło się u moich dzieci, które jako kilkulatki z równą radością i zapałem buszowały w księgarniach w poszukiwaniu dla siebie książek, jak w sklepach z zabawkami. Oboje nadal dużo czytają.
  Pozdrawiam Korciu serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że i u nas tak będzie. :) Póki co zainteresowanie książkami jest i liczę na to, że się utrzyma. :)
   Ściskam mocno!

   Usuń
 5. Ja też nie potrafiłam się oprzeć kupowaniu książeczek dla dzieci:) Czysta przyjemność, zwłaszcza jeśli dziecko się później nimi interesuje. Pamiętam minę bibliotekarki, kiedy w końcu zaniosłam jej książki, z których dzieci wyrosły:D

  OdpowiedzUsuń
 6. Coś dla mojej malutkiej siostrzenicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że coś uda Ci się wybrać z tych książeczek. :)

   Usuń
 7. Moja chrześnica ma "Mojego małego baranka" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wolałabym jednak moim przyszłym dzieciom dawać książki bardziej stonowane kolorystycznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że znajdziesz sporo takich pozycji. Może przy kolejnym zestawie coś Ci doradzę. Faktem jest jednak, że maluchy lubią kontrastowe barwy i najlepiej je rozpoznają. :)

   Usuń
 9. Na prezent nadaje się idealnie. Piękne wydanie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mój syn jeszcze mieszka w moim brzuchu, a już ma mnóstwo książek! :) Mam dla niego sporo poważniejszych lektur, ale chętnie zaopatruję jego biblioteczkę w typowo dziecięce książeczki, idealnie pasujące do małych rączek... i zębów. ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w ciąży już trochę czytałam Aurelce. Nie wiem, czy coś z tego do niej dotarło, ale miło to wspominam. :)
   Z pewnością synuś będzie miał ogromną biblioteczkę, oby nie rozkładał wszystkiego na podłodze jak nasza pociecha, bo już mi to zbieranie książek i zabawek czasami bokiem wychodzi.;)

   Usuń
 11. Spodobała mi się prosiaczkowa książeczka! :d ma świetną grafikę. Szkoda, że nie mam jakiegoś malucha w domu ;)

  P.S. Organizuję u siebie wymiankę świąteczną z akcentem książkowym. Będzie mi bardzo miło, jeśli dołączysz do zabawy. W tamtym roku było super! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Odpowiedzi
  1. To kupuj śmiało! Mam nadzieję, że niebawem podrzucę kolejną porcję ciekawych tytułów.

   Usuń
 13. Korciu, jesteś wspaniałą mamą...czytaj Aurelce jak najwięcej. Ja także nigdy nie żałowałam na książki dla dzieci. Pamiętam, gdy odwiedziła mnie pierwszy raz kuzynka, to powiedziała, że nigdy nie widziała tylu książek u tak malych dzieci. Efekt jest taki, że bardzo szybo zacżęły czyta, mają wspaniałą wyobraźnię i kochają wizyty w księgarni. Ziarno zasiane...:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Staram się czytać jej dużo i oswajać ją z książkami, co zresztą w domu pełnym książek wcale nie jest trudne. Aurelka ciągle widzi, jak ja próbuję ukradkiem przeczytać chociaż kilka stron i czasami sama przynosi mi książkę, żebym sobie mogła poczytać, chociaż wiadomo, że różnie to wychodzi. :) Sieję i mam nadzieję, że skutecznie. :)
   Serdeczności!

   Usuń
 14. Bardzo spodobała mi się książeczka "Prosiaczek szuka drogi do domu". Mojej młodszej siostrze na pewno by się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno. Jest świetna. Możesz też kupić inną z tej samej serii. :)

   Usuń
 15. Kolorowa, ładna książeczka. :-)

  OdpowiedzUsuń