Ostatnia świąteczna propozycja i autobiografia Magdy Gessler

Uwielbiam stroić dom przed świętami, ale z równą radością odzyskuję przestrzeń w styczniu, pozbywając się choinki i całego mnóstwa gadżetów kojarzonych z Gwiazdką. Właśnie zaczęłam ten proces, dlatego pomyślałam, że czas najwyższy podzielić się z Wami ostatnią świąteczną propozycją książkową w tym sezonie. Oprócz tego mam też dla Was biografię kobiety, którą wielu kocha i ceni, ale też wielu nienawidzi. Nic dziwnego, Magda Gessler to silna osobowość, obok której trudno przejść obojętnie.

Jagna Kaczanowska „I przemówiły ludzkim głosem”

Jagna Kaczanowska „I przemówiły ludzkim głosem”

Nie wiem w sumie dlaczego, ale patrząc na okładkę tej książki, pomyślałam, że to książka dla dzieci. Bardzo się myliłam. Mamy tu zbiór siedmiu świątecznych opowiadań. Każde z nich to oddzielna historia, ale nie brakuje elementów wspólnych i zwierząt, małych i dużych, słodkich, ale też takich, które wyglądają dosyć niepokojąco...

Zaczynamy od spotkania dwóch kobiet. Jedna z nich szuka zaginionego kota, druga w zasadzie nie mając innego zajęcia, jej pomaga. Obie są samotne, mimo iż jedna z nich prowadzi z pozoru udane życie u boku bogatego męża… Jednak radość z życia dawno się ulotniła, wraz z kolejnymi poronieniami i poczuciem, że nie jest prawdziwą kobietą, skoro nie potrafi urodzić dziecka. Uważa, że ma skazę i z tego powodu musi wybaczać wszystkie błędy mężowi… Każdą kolejną zdradę i zupełną pustkę w ich związku…

„I przemówiły ludzkim głosem” to ciepła świąteczna opowieść o ludziach, ich słabościach, o radzeniu sobie w trudnych sytuacjach, o wybaczaniu innym, ale też sobie. O tym, że święta wcale nie muszą być idealne, że czasami pizza podczas wieczerzy wigilijnej może być lepsza niż karp. W codziennym zabieganiu dosyć często zapominamy o tym, co jest w życiu ważne. Może dzięki tej lekturze uda nam się to sobie przypomnieć.

Piękna, wzruszająca i ogrzewająca serce książka. Czyta się ją ekspresowo, lekko i bardzo przyjemnie. I trudno odłożyć ją na półkę...

Moja ocena: 8/10

Jagna Kaczanowska, I przemówiły ludzkim głosem, EmpikGo, 2020,
ISBN: 978-83-272-6828-0,
Czas: 7 godz. 28 min.

Magda Gessler, Dominik Linowski „Magda. Autobiografia Magdy Gessler”

Magda Gessler, Dominik Linowski „Magda. Autobiografia Magdy Gessler”


Jak już wcześniej wspomniałam, Magda Gessler jest osobą budzącą wiele kontrowersji, przez wielu cenioną i lubianą, ale też przez wielu bardzo krytykowaną. To barwna postać, kobieta pewna siebie i swoich zalet, energiczna, utalentowana, ale też nieprzewidywalna.

Życie Magdy Gessler jest barwne jak okładka jej autobiografii. Od dziecka sprawiała spore problemy wychowawcze, ale trzeba przyznać, że jej rodzice dobrze sobie radzili z jej temperamentem. W książce czytamy o jej dorastaniu, licznych romansach, ale też o jej krętej ścieżce kariery. Bynajmniej nie była ona łatwa i pozbawiona trudności. Dodatkowo obserwujemy szarą PRL-owską rzeczywistość zestawioną z barwną Hiszpanią, Kubą i Bułgarią.

Książkę słuchałam z dużą przyjemnością, dowiedziałam się z niej wielu ciekawostek z życia restauratorki. Bez wątpienia to interesująca pozycja, czasami śmieszna, innym razem smutna, a jeszcze innym – emocjonująca niczym powieść sensacyjna. Wiele barw, wydarzeń, emocji. Magda Gessler zna swoją wartość i nie sili się na sztuczną skromność. Z dużą otwartością pisze też o swoich porażkach, miłosnych zawodach i nieudanych biznesach. Lektura warta uwagi.

Moja ocena: 7/10

Magda Gessler, Dominik Linowski, Magda. Autobiografia Magdy Gessler, EmpikGo, 2021,
ISBN: 978-83-272-9991-8,
Czas: 9 godz. 13 min.

Komentarze

 1. Drugą książkę w wersji papierowej ma moja Siostra - kupiła sobie na święta. Jak przeczyta, ma mi pożyczyć. Pierwsza recenzja - cóż - lubię w sumie takie opowieści :-). Serdecznie pozdrawiam Kornelio :-). Zaczytanego Nowego Roku :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Byłam bardzo ciekawa drugiej książki. Ta kobieta imponuje mi ogromem pozytywnej energii, chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to wulkan energii. :) Książkę oczywiście polecam!

   Usuń
 3. Chciałabym przeczytać drugą propozycję.

  OdpowiedzUsuń
 4. niestety żadna pozycja nie jest w moim klimacie:(

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię Gessler i jej biografię mam w planach ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. W sumie to restauratorzy, kucharze, mistrzowie kuchni to rzadkość u nas. A tym rzadziej się o nich mówi, tym bardziej pozytywnie. Myślę, że autobiografie są cenne, dają możliwość konfrontacji z tymi zewnętrznymi widzeniami kogoś przez kogoś. :) A co do książki z kotkami, to fajnie, że jeszcze powstają takie o ludzkich odczuciach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, że dopiero raczkujemy, jeśli chodzi o restauracje na bardzo wysokim poziomie, ale na szczęście widać postęp, co bardzo cieszy. Też bardzo sobie cenie autobiografie. Obie pozycje gorąco polecam!

   Usuń
 7. Pierwszą książkę chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty