piątek, 15 lutego 2019

Joanna Jax „Podróż do krainy umarłych”

Joanna Jax „Podróż do krainy umarłych”

Niedawno miała miejsce premiera drugiej części serii „Zanim nadejdzie jutro” Joanny Jax. W związku z tym dotarła do mnie tajemnicza przesyłka, której zawartość bardzo mi się spodobała i zmotywowała mnie do zapoznania się z pierwszym tomem tej serii. „Podróż do krainy umarłych” już za mną. Jesteście ciekawi, czy początek serii przypadł mi do gustu? Czy mam chęć poznać dalszy ciąg „Zanim nadejdzie jutro”? I czym jest tajemnicza kraina umarłych?

Jest rok 1937. Jakub Staśko opuszcza w tajemnicy Warszawę, bo narobił sobie w mieście długów, a co za tym idzie, i wrogów. Zamierza szukać szczęścia w Wilnie, jednak jak się szybko okazuje, nie może tam znaleźć pracy w jedynym fachu jaki zna, czyli grze na saksofonie. Jednak za coś trzeba żyć. Kuba zostaje zatrudniony w restauracji Zacisze, gdzie zaczyna swoją karierę od mycia naczyń.

Nina Korcz również zjawia się w Wilnie, gdzie w teatrze na Pohulance ma zacząć swoją nową pracę. Wcześniej grała na prowincji, więc angaż w jednym z najlepszych teatrów w kraju to dla niej spory awans. Na Pohulance pracuje też Apolonia Ryszewska, uznana aktorka, której miejsce ma nadzieję zająć młodziutka Nina.

W Oszmianie wraz z niewidzącym dziadkiem mieszka Błażej. Chłopak musi pracować w pobliskim majątku jako parobek, żeby oboje mieli za co żyć. Jednak Błażej nie lubi tego zajęcia, szczególnie zimą, gdy zamiast pracować w polu musi zajmować się inwentarzem. Wtedy zaczyna kombinować, posuwa się do małych kradzieży, a z czasem staje się coraz bardziej zuchwały...

Gabriela i Klara są bliźniaczkami. Z wyglądu są do siebie bardzo podobne, przez co wiele osób nie jest w stanie ich rozróżnić, jednak jeśli chodzi o charaktery to dziewczyny są zupełnie inne, a do tego nie potrafią się ze sobą zgodzić, ciągle się kłócą i skarżą na siebie nawzajem.

Nela jest córką Fryderyka i Bereniki Domosławskich. Dziewczynka przysparza swoim rodzicom mnóstwo kłopotów, ciągle coś broi, wystarczy na sekundę spuścić ją z oka. Tym razem Fryderyk jest zaniepokojony dziwnym zapachem, który unosi się w komórce. Obawia się, że stoi za tym Nela.

Akcja rozgrywa się w ówczesnej Polsce. Obecnie te tereny to pogranicze litewsko-białoruskie. Stykają się tam różne narodowości. Są Polacy, Litwini, Białorusini, Rosjanie i Żydzi. Ich wzajemne relacje trudno nazwać dobrymi. Nasi bohaterowie żyją w miarę normalnie, jednak z czasem widmo wojny staje się coraz bardziej wyraźne. Mieszkańcy Kresów Wschodnich liczą jednak na to, że duża odległość od granicy niemieckiej i Hitlera jest w stanie uchronić ich przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Autorka świetnie opisała nastroje społeczne i ożywiła historię.

Mamy tu ciekawą galerię postaci, od z ludzi nizin społecznych po tych bogatych i z odpowiednią pozycją. Są wśród nich bohaterowie pozytywni, których łatwo polubić i się do nich przywiązać, ale nie brakuje też czarnych charakterów. Są też osoby, którym daleko do ideału, a jednak wzbudzają sympatię. Poznajemy życie Polaków na Wileńszczyźnie, to jak przyjmowani są przez inne zamieszkujące tamte tereny nacje.

Muszę przyznać, że „Podróż do krainy umarłych” okazała się bardzo wciągającą lekturą. Powieść bardzo mnie zafascynowała. Autorka na przemian opisuje losy poszczególnych bohaterów, ich perypetie, marzenia, nadzieje i uczucia. Nie brakuje tu wątków miłosnych, małych i dużych dramatów. Całość napisana jest z dużym wyczuciem i dbałością o szczegóły.

Joanna Jax potrafi oczarować czytelnika i zabrać go w ciekawą podróż pełną niespodziewanych zwrotów akcji. Poznajemy historię okresu międzywojennego i wydarzenia z początku drugiej wojny światowej. Jestem niezmiernie ciekawa dalszego ciągu tej historii. Bardzo zżyłam się z bohaterami tej opowieści i koniecznie muszę poznać dalsze ich losy. Jednocześnie jestem zainteresowana innymi powieściami tej autorki. Zastanawiam się, czy są równie dobre jak „Podróż do krainy umarłych”.


Joanna Jax „Podróż do krainy umarłych”

Joanna Jax „Podróż do krainy umarłych”

Joanna Jax „Podróż do krainy umarłych”

Joanna Jax „Podróż do krainy umarłych”


Moja ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Videograf.Joanna Jax, Podróż do krainy umarłych, Videograf, 2018,
ISBN: 978-83-783-5677-6,
Str. 400.
Zanim nadejdzie jutro. Tom 1. Podróż do krainy umarłych [Joanna Jax] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

26 komentarzy :

 1. Choć seria pewnie znajdzie swoich zwolenników, ja chyba się nie zdecyduję :)
  Pozdrawiam, Eli z https://czytamytu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety pierwszej części jeszcze nie czytałam, ale chętnie poznałabym obydwa tomy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsza część jest świetna i mam nadzieję, że reszta okaże się równie dobra. :) Polecam!

   Usuń
 3. Bardzo gorąco polecam ten cykl. Jest rewelacyjny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w 100%. Drugi tom już za mną, niebawem pojawi się recenzja, a ja już wypatruję kolejnej części. :)

   Usuń
 4. Nie znam jeszcze tego cyklu ,ale to tylko kwestia czasu. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się z tego cieszę. Warto poznać tę serię. Mnie już ciągnie do drugiego tomu. :)

   Usuń
 5. U mnie w kolejce czeka "Syn zakonnicy" i jestem bardzo ciekawa tej książki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Znowu - bardzo bym chciała poznać panią Jax, w opowiadaniach pokazała mi się z najlepszej strony, więc teraz chętnie sięgnę po dłuższą formę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. no zobaczymy czy mnie wwciągnie

  OdpowiedzUsuń
 8. Posiadam tą książkę w swojej biblioteczce i w najbliższym czasie mam ją zamiar przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książki autorki bardzo mnie kuszą. Ta seria szczególnie, więc na pewno po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. no powiem, że mnie zaciekawiła

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę po nią sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam w planach tę serię, ty bardziej, że Joanna Jax przyjeżdża w kwietniu na spotkanie do mojej biblioteki, więc muszę się zaznajomić z jej twórczością :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To musisz się pospieszyć. :) Życzę ciekawego spotkania!

   Usuń