Oczarowania i rozczarowania, czyli kolejna porcja audiobooków - Kelly Barnhill. Guillaume Musso, Maciej Lewandowski

Ostatnio mam bardzo dobry nos do książek i zazwyczaj sięgam po tytuły, które podbijają moje serce. Tym razem też chcę się z Wami podzielić cudowną historią, ale też dwiema nieco gorszymi. Zacznijmy jednak od mojego zauroczenia.

Kelly Barnhill "Dziewczynka, która wypiła księżyc"

Kelly Barnhill "Dziewczynka, która wypiła księżyc"


"Dziewczynka, która wypiła księżyc" to książka dla dzieci, której w sumie nie planowałam czytać. Od jakiegoś czasu posiadam ją w wersji audio i zanim włączę ją dzieciom, postanowiłam sprawdzić, o czym jest ta bajka, i przepadłam...

Raz w roku mieszkańcy Protektoratu składają ofiarę zamieszkującej pobliski las wiedźmie. Oddają jej najmłodsze w osadzie dziecko, co ma zagwarantować im spokój na kolejny rok. Jedna rodzina musi ponieść ofiarę dla dobra ogółu, jednak nieutulonym w żalu rodzicom zazwyczaj trudno jest się z tym pogodzić. Nie mają pojęcia, że ich dzieciom nie dzieje się krzywda. Raz w roku faktycznie zjawia się tam czarownica i zabiera pozostawione w lesie dziecko, ale nie wie, że to ofiara dla niej. Dziwi się, co kieruje rodzicami, że porzucają w lesie dziecko, skazując je na niemal pewną śmierć... Każdemu z maluchów znajduje inną kochającą rodzinę.

Muszę przyznać, że to bardzo mądra i piękna opowieść. Pokazuje, że zastraszonymi ludźmi łatwo kierować, że przestają wtedy logicznie myśleć. Mamy tu magię i prawdziwą miłość, tajemnicę, baśniowy klimat i odrobinę grozy. Lektura nadaje się idealnie do czytania wspólnie z dziećmi, żadna ze stron nie powinna się tu nudzić. Jestem oczarowana!

Moja ocena: 9/10

Kelly Barnhill, Dziewczynka, która wypiła księżyc, Wydawnictwo Literackie, 2018,
ISBN: 978-83-080-6580-8,
Czas 10 godz. 16 min.

Guillaume Musso "Sekretne życie pisarzy"

Guillaume Musso "Sekretne życie pisarzy"


Podejrzewam, że tytuł "Sekretne życie pisarzy" przyciągnął uwagę niejednego mola książkowego, również moją. Jest to powieść o dwóch pisarzach – początkującym i jeszcze niepublikowanym Raphaëlu Bataille i znanym Nathanie Fawles'ie, który jednak od dwudziestu lat milczy, nie udziela wywiadów i nie wydaje książek. Co musiało się stać, że poczytny i utalentowany powieściopisarz z dnia na dzień odciął się od świata zewnętrznego?

Fowles mieszka na wyspie, a Raphaëlu Bataille właśnie dostał pracę w tamtejszej księgarni i zamierza to wykorzystać, by zbliżyć się do swego idola. Na wyspie zjawia się też szwajcarska dziennikarka Mathilde Monney, a na plaży zostaje odnalezione ciało inne młodej kobiety, w wyniku czego zostaje ogłoszony zakaz opuszczania Beaumont...

"Sekretne życie pisarzy" to ciekawy kryminał z dobrze zarysowaną warstwą psychologiczną. Przykuł on moją uwagę, chociaż przyznaję, że nie od pierwszej strony. Dzieje się tu dużo, nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji, krwi i trupów. Zagadka jest skomplikowana i jej rozwiązania trzeba szukać w dosyć odległej przeszłości... Momentami zastanawiam się, czy autor trochę nie przekombinował, nie zmienia to jednak faktu, że ta powieść to świetna rozrywka, gwarancja relaksu i wielu emocji.

Moja ocena: 7/10

Guillaume Musso, Sekretne życie pisarzy, Albatros, 2020,
ISBN: 978-83-8215-082-7,
Czas: 5 godz. 30 min.

Maciej Lewandowski "Cienie Nowego Orleanu"

Maciej Lewandowski "Cienie Nowego Orleanu"

Z książką Macieja Lewandowskiego mam spory problem. Niby pomysł dobry, ale coś jednak po drodze nie poszło... Przenosimy się do lat dwudziestych ubiegłego wieku i przyglądamy się prowadzonemu przez Johna Raymonda Legrasse'a śledztwie. Próbuje on rozwikłać sprawę brutalnego zabójstwa, które zdaje się wiązać z inną niewyjaśnioną sprawą sprzed lat... Czyżby w obu przypadkach był to mord rytualny?

Książka mnie znudziła i przyznaję, że trochę się z nią męczyłam. Jak już wspomniałam, pomysł na powieść nie jest zły, ale zdecydowanie brakuje tu czegoś. Autor starał się dosyć dokładnie odtworzyć ówczesne realia, a jednak nie czułam, jakbym uczestniczyła w opisanych tu wydarzeniach. Nie rozbudziła ona mojej wyobraźni, ani nie wywołała jakichś szczególnych emocji. Nie wiem, być może fakt, że słuchałam jej w wersji audio miał wpływ na jej odbiór. Być może papierowa wersja lepiej trafiłaby do mojego serca, ale nie zamierzam tego sprawdzać. Doceniam wkład pracy autora w odtworzenie klimatu Nowego Orleanu czasów prohibicji, jednak ja go niestety nie poczułam. Mam nieodparte wrażenie, że w tej książce panuje chaos, może Maciej Lewandowski za dużo rzeczy chciał upchnąć na jej stronach i przez to czytelnikowi ciężko jest się odnaleźć w opisanej tu fabule, tak przynajmniej było w moim wypadku. Szkoda.

Moja ocena: 5/10

Maciej Lewandowski, Cienie Nowego Orleanu, Audioteka, 2017,
ISBN: 978-83-280-6691-5,
Czas: 11 godz. 26 min.

Komentarze

 1. Pierwszy tytuł mnie zainteresował. Lubię bowiem takie klimaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że się nie zawiedziesz. To piękna i magiczna opowieść. :)

   Usuń
 2. Tej książki Musso nie czytałam, bo ostatnie jego książki były słabe. Zdecydowanie bardziej wolę jego pierwsze książki. Ostatniej nie planuje czytać, a na pierwszą książkę, którą polecasz może się skuszę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie zainteresował pierwszy tytuł. Wydaje się być bardzo interesujący. Pozdrawiam i życzę zaczytanej majówki. U mnie - piątek rano - pada sobie deszcz. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nad "Sekretnym życiem pisarzy" cały czas się zastanawiam. Może w końcu się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę Musso na pewno będę czytała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam serdecznie ♡
  Wspaniałe recenzje :) Jeden tytuł zaciekawia, ten pierwszy. Chodź chętnie poznałabym wszystkie, bo jestem otwarta na nowe historie i lubię dać szansę każdej książce :)
  Wspaniały wpis!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 7. Dużo dobrego słyszałam o "Dziewczynce, która wypiła księżyc" i myślę, że kiedyś ją sprezentuje jakiemuś dziecku z rodziny.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Sekretne życie pisarzy" mnie kusi od jakiegoś czasu. Może w końcu sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Musso czytałam tylko jedną książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. książki Musso mnie korcą:) podobno są naprawdę wciągające:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Planowałam przeczytać Cienie Nowego Orleanu, ale teraz chyba odpuszczę. Zaciekawił mnie pierwszy tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 12. "Dziewczynka, która wypiła księżyc" - planuję przeczytać, bo coś mnie ostatnio ciągnie do powieści dla dzieci i dlatego też polecam "Szczyptę magii" :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pierwsze dwie propozycje najbardziej mnie zaciekawiły :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Na pewno rozejrzę się za pierwszą Dziewczynka, która wypiła księżyc. Dawno nie czytałam takich baśniowych klimatów. :)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty