Arek Borowik „Wnętrza wypalone lodem. Mocna rzecz o namiętnościach”


Arek Borowik „Wnętrza wypalone lodem. Mocna rzecz o namiętnościach”

W zeszłym roku miałam okazję czytać pierwszą książkę Arka Borowika „Z góry widać tylko nic. Mocna rzecz o namiętnościach”, której to recenzją się w Wami podzieliłam. Bez wątpienia tamta opowieść miała w sobie to coś, co przykuwa uwagę czytelnika, co sprawia, że lektura jest emocjonująca. Czy „Wnętrza wypalone lodem. Mocna rzecz o namiętnościach” również trafiły w mój gust?

Po raz kolejny spotykamy się ze Strawińskim, pracownikiem korporacji. Tym razem nasz bohater walczy z chłodem. Jest mu przeraźliwie zimno, chociaż grzejniki są ciepłe, a okna – szczelne. Nie pomagają kolejne warstwy odzieży... Jego przełożony nakrywa go w niedwuznacznej sytuacji z recepcjonistką. Oboje są nadzy. Podczas rozmowy z prezesem wyjaśnia się, że dziewczyna nacierała go spirytusem, co bynajmniej nie uspakaja szefa. Strawiński chce załagodzić jego gniew ciekawą opowieścią. Czy mu się to uda?

Gerda od zawsze chciała być matką, jednak mimo wielu prób nie udało jej się zajść w ciążę. To zmieniło kobietę, stała się sfrustrowana i nieprzewidywalna. Musiała zmienić pracę, bo zupełnie straciła cierpliwość i serce do przedszkolaków. Para zdecydowała się na wynajęcie surogatki, dzięki temu dzisiaj Gerda mogła się cieszyć macierzyństwem. Chciała być idealną matką, co skutkowało tym, że była nadopiekuńcza i zaborcza, ale bardzo szczęśliwa. Niebawem jednak miało się to zmienić...

Pewien informatyk postanowił zniszczyć klinikę, za pośrednictwem której Kajetan trafił do rodziny Gerdy i Artura. Napisał program, który wysłał do surogatek informacje o rodzicach adopcyjnych. Taka wiadomość trafiła też do Reginy. To ona urodziła Kajetana i teraz zapragnęła go odzyskać. Aby to osiągnąć nie zamierzała przebierać w środkach.

Bez wątpienia „Wnętrze wypalone lodem” to mocna rzecz o namiętnościach. Lektura jest bardzo emocjonująca, czytałam ją z wypiekami na twarzy. Ta opowieść mocno mną wstrząsnęła. Dla mnie jako matki niektóre fragmenty były trudne do przełknięcia. Z bólem czytałam o krzywdzeniu dziecka, o niszczeniu jego psychiki, a rujnowaniu jego życia, by tylko osiągnąć swój cel. Regina jest niezrównoważona psychicznie, z premedytacją gotuje dziecku piekło. Ciężko mi było przebrnąć przez te fragmenty, nawet mając świadomość, że to fikcja literacka. Autor obudził we mnie mnóstwo emocji, poruszył, wzruszył i dał do myślenia.

Bardzo lubię styl Arka Borowika, który bawi się absurdalnymi sytuacjami, pokazuje pewne rzeczy w krzywym zwierciadle, ale przede wszystkim ma talent do snucia opowieści. Za pomocą prostych słów maluje skomplikowane obrazy, nie oszczędza swoich bohaterów ani czytelnika.

Tym razem Strawiński opowiada tylko dwie historie, ale to wcale nie oznacza, że jest gorzej niż w przypadku pierwszej części tej serii. Historia Kajetana jest bardzo rozbudowana. Można zarzucić autorowi, że przesadził, że to co opisuje, nie mogło się wydarzyć, że jest to mocno naciągane, ale z drugiej strony dużo prawdy jest w stwierdzeniu, że najbardziej nieprawdopodobne scenariusze pisze życie. Przecież wielu szaleńców chodzi po świecie i trudno oczekiwać od nich samych logicznych i etycznych decyzji.

Wnętrza wypalone lodem” okazały się dla mnie emocjonalnym rollercoasterem. Było mocno i rozbrajająco. Książkę wprost pochłonęłam i jestem bardzo ciekawa kontynuacji. Wiem, że ta seria będzie miała dalszy ciąg i mam nadzieję, że będzie równie interesująco i z pazurem.


Moja ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Dobra Literatura.


Arek Borowik, Wnętrze wypalone lodem. Mocna rzecz o namiętnościach. Dobra Literatura, 2017,
ISBN: 978-83-65897-07-7,
Str. 384.

Wnętrza wypalone lodem [Arek Borowik] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Komentarze

 1. Widzę, że ta książka wywołuje sporo emocji. Fajnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro są emocje, muszę przeczytać.;0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco polecam! Warto sięgnąć też po pierwszą część.

   Usuń
 3. Brzmi naprawdę zachęcająco, ciekawe jest to, że rzecz rozgrywa się w Polsce, a nie na przykład w Usa. Pozdrawiam wiosennie !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po książkę naprawdę warto sięgnąć. Doskonale wpisuje się w polską rzeczywistość. :)

   Usuń
 4. No cóż, istnieją kobiety, które czynią piekło z życia własnego dziecka bądź cudzych dzieci. Nam, normalnym matkom, nie mieści się to w głowach. Widzę, że autor podejmuje trudne tematy, właśnie takie, jakie lubię. Zapamiętam tytuł książki i może ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie brakuje takich kobiet. Książkę gorąco polecam!

   Usuń
 5. Lubię kiedy tematyka poruszana w książce budzi spore emocje, dlatego chętnie sięgnę po książkę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się emocjonująco :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty