Arek Borowik „Z góry widać tylko nic. Mocna rzecz o namiętnościach”

Arek Borowik „Z góry widać tylko nic. Mocna rzecz o namiętnościach”
Jak możemy przeczytać na okładce książki „Z góry widać tylko nic. Mocna rzecz o namiętnościach”, Artur Borowik „urodził się pewnej mroźnej środy w 1969 roku i szybko stało się jasne, że ma do wyboru dwie drogi – zostać elektrykiem (jak chciał ojciec) lub inżynierem (jak chciała matka). Chcąc pogodzić zwaśnionych rodziców, ukończył politechnikę z tytułem magistra inżyniera elektryka”. Jednak w końcu wybrał inną ścieżkę zawodową – został scenarzystą. Pisał do radia i telewizji, współtworzył też gry, aż w końcu postanowił napisać książkę. Efektem tej pracy jest ta oto opowieść. Czy ciekawa?

Strawiński ma fascynujące podejście do życia. Sen uważa za stratę czasu, noce spędza na kanapie, przez co cały kolejny dzień jest zmęczony, ale świetnie sobie z tym radzi – śpi w pracy. Znalazł sobie wygodne miejsce pod biurkiem i tam drzemie. Nie przemęcza się zawodowo, można nawet powiedzieć, że się w pracy nudzi. Wszystko jednak ma swoje granice. Szef w końcu wzywa go na dywanik z zamiarem zwolnienia. Strawiński prosi o kolejną szansę, chociaż nie ma nic na swoją obronę. Za to proponuje, że opowie ciekawą historię. Jeśli spodoba się ona przełożonemu, to ten nie zwolni Strawińskiego, w przeciwnym wypadku wyrzuci go z firmy. Szef zgadza się na to oryginalne rozwiązanie. 

Opowiada historię małżeństwa Moniki i Jacka - aktorki bez roli i dobrze zapowiadającego się pisarza, którego książki się nie sprzedają. Kolejne spotkanie z wydawcą okazuje się fiaskiem, Jacek jest zły, ale nie chce martwić żony. Wracając do domu, zauważa zamieszanie nad rzeką. Ktoś tonie, Jacek działa instynktownie, rzuca się do wody, wyciąga topielca na brzeg, a potem zaczyna akcję reanimacyjną. Pięcioletni chłopiec w końcu krztusi się, wymiotuje połkniętą wodą i niedawnym obiadem. Jacek czuje ekstazę... Ludzie mu gratulują, podczas gdy dziecko zostaje przeniesione na ambulansu. Pojawia się też ojciec uratowanego chłopca, rozmawia z synem, zwalnia opiekunkę Maurycego i oświadcza, że oskarży ją o próbę morderstwa. W końcu dziękuje Jackowi, mówi, że ma wobec niego ogromny dług, którego nigdy nie będzie w stanie spłacić, ale zawsze będzie próbował. Adam Goldfisch jest bardzo bogatym i wpływowym człowiekiem. Jacek jest zbyt skromnym człowiekiem, bo prosić go o cokolwiek, co innego jego żona...

Z góry widać tylko nic. Mocna rzecz o namiętnościach” to zbiór kilku opowieści. Owszem poznajemy Strawińskiego i jego zawodowe dylematy, ale też bohaterów opowiadanych przez niego historii. Jest ich kilka, każda inna, każda złożona. Poznajemy bliskie sobie osoby, ale też czytamy o bohaterach, których ścieżki dopiero się skrzyżują. Wszystkich autor opisuje z dużą skrupulatnością, pomaga nam ich poznać, zrozumieć motywy ich postępowania, jakkolwiek dziwne by one nie były. Nie brakuje tu dramatyzmu, namiętności, i szaleństwa. Arek Borowik wielokrotnie zaskakuje, nie przebiera w środkach, opisuje brutalną rzeczywistość, i robi to z dużą wprawą. Opowiada ciekawie, ciągle podsyca zainteresowanie czytelnika, nie pozostawiając czasu na nudę. Pisze o dumie, ambicjach, egoizmie, uczciwości, naiwności, strachu, szaleństwie, ale też o zazdrości, nienawiści, miłości i namiętności... Podejmuje wiele trudnych i ważnych tematów i to często w sposób dosyć oryginalny. Poszczególne historie to współczesne wersje znanych wszystkim bajek, ale nie zdradzę Wam, jakie są ich pierwowzory. Sam pomysł na książkę jest świetny. Autor przedstawia w krzywym zwierciadle korporacyjny ład albo może raczej nieład. Sam Strawiński jest bardzo specyficzną osobą, ale potrafi opowiadać fascynujące historie.

Z góry widać tylko nic. Mocna rzecz o namiętnościach” to współczesna bajka dla dorosłych, fascynująca i pouczająca. To dopracowana opowieść, od której trudno jest się oderwać. To lektura pełna namiętności, nie tylko tej erotycznej. Podczas jej czytania wielokrotnie zjeżyły się włosy na mojej głowie, ale też nie zabrakło humoru. Autor zapewnia, że jest to opowieść dla wszystkich i trudno się z nim nie zgodzić.

Moja ocena: 8/10

Za możliwość przeczytanie tej książki dziękuję Wydawnictwu Dobra Literatura.
Arek Borowik, Z góry widać tylko nic. Mocna rzecz o namiętnościach, Dobra Literatura, 2017,
ISBN: 978-83-65223-84-5,
Str. 400.

Recenzja bierze udział w wyzwaniu: "Czytamy nowości" .

Komentarze

 1. Wow, widzę, że lektura tej książki wywołała w Tobie sporo emocji. Zapisuję sobie jej tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, było dużo emocji. Książka oryginalna i dobrze napisana. Polecam!

   Usuń
 2. Pierwszy raz o niej słyszę, ale nawet nazwa wydawnictwa mówi, że to musi być coś dobrego. :D
  Buziaki,
  StormWind z bloga https://cudowneksiazki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że wszystkie książki tego wydawnictwa wpasowują się w jego nazwę. :)
   Buziaki.

   Usuń
 3. Thank you for an enjoyable blog, I look forward to more of the same in 2017.
  ดูหนังออนไลน์

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty