poniedziałek, 7 marca 2016

Książki Roku 2015

Niedawno zachęcałam Was do głosowania w plebiscycie Lubimy Czytać i trzeba przyznać, że efekty są świetne - razem oddaliśmy ponad sto tysięcy głosów. Brawo!


Plebiscyt Książka Roku 2015

A kto zwyciężył? Oto i oni, najlepsi z najlepszych:

Plebiscyt Książka Roku 2015

Niestety żadnej z tych książek jeszcze nie czytałam, więc nie mogę się na temat tych wyników wypowiadać. Jednak z pewnością ktoś z Was, moi drodzy czytelnicy, zna przynajmniej niektóre z tych tytułów? Jeżeli tak, to chętnie poznam Wasze zdanie na temat Książek Roku 2015 Lubimy Czytać. Warto lecieć do księgarni? 

Niestety równie kiepsko znam książki utytułowane Bestsellerami Empiku. Znowu nic, chociaż z pewnością w szacownym gronie nie brakuje tytułów wartych uwagi. Uhonorowane książki zostały ogłoszone 16 lutego, ale być może kogoś te wieści ominęły,więc na wszelki wypadek wymienię i Bestsellery Empiku. 

Bestsellery Empiku

W kategorii literatura polska wygrał "Okularnik" Katarzyny Bondy. Wśród obcojęzycznych tytułów bezkonkurencyjna okazała się "Dziewczyna z pociągu" Paula Hawkinsa. Serca młodzieży podbiła Gayle Forman książką „Wróć, jeśli pamiętasz”, a „Zabawy z Nelą. Kurs poszukiwania przygód” to laureat w kategorii literatura dla dzieci (Niesamowity jest fakt, że chociaż Nela jest dopiero ośmiolatką, to na swoim koncie ma podróże przez Azję, Afrykę i Amerykę Południową, kilka książek oraz kilkadziesiąt reportaży i autorskich programów). Natomiast wśród poradników pierwsze miejsce zajął „Red Lipstick Monster. Tajniki Makijażu” Ewy Grzelakowskiej-Kostoglu.

Bestsellery Empiku

Oczywiście wszystkim zwycięzcom serdecznie gratuluję!

Nie wiem jak Wy, ale ja mam dużo do nadrobienia. Moja już i tak bardzo długa lista książek do przeczytania, właśnie wzbogaciła się o kilka nowych tytułów...

26 komentarzy :

 1. Okularnika czytałam, a Dziewczynę z pociągu mam na półce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że w końcu i ja znajdę czas dla tych tytułów. :)

   Usuń
 2. Ja też mam wiele do nadrobienia, choć większość tytułów spodziewałam się zobaczyć jako te zwycięskie. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja właśnie dzisiaj dowiedziałam się o wynikach LC.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dowiedziałyśmy się o nich prawie równocześnie. :)

   Usuń
 4. Żadna z wygranych książek nie była moim typem :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja żadnej nie czytałam, więc też ich nie typowałam. :)

   Usuń
 5. Czytałam trzy książki spośród nominowanych :) "Wróć, jeśli pamiętasz" była jedną z nich :) W planach mam "Światło, którego nie widać" oraz "Dziewczynę z pociągu" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Światło, którego nie widać" mam już na półce, tylko czasu na lekturę brak. :)

   Usuń
 6. Miałam inne typy :) A np. "Wróć, jeśli pamiętasz" było moim zdaniem słabe.

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurcze, też jeszcze żadnej z tych nie czytałam, ale wszystko przede mną. pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 8. Według mnie bardziej reprezentatywne były wyniki bestsellerów Empiku, w końcu tam zwycięzcy byli wybrani z wyników sprzedaży z całego roku. Niektóre książki widzę jednak, że się powtarzają, Dziewczyna z Pociągu była spoko ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie tak. Jestem ciekawa, jak wyglądałyby bestsellery innych księgarń.

   Usuń
 9. Nie czytałam żadnej z książek, które zwyciężyły :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam "Dziewczynę z pociągu" i "Bazar złych snów". Czy warto lecieć do księgarni, nie wiem. Ale do biblioteki możesz zajrzeć, przeczytać fragment i zdecydować. ;) BZS, jak to bywa ze zbiorami opowiadań, jest raczej nierówny. Nie wszystkie opowiadania ci się spodobają, jak przypuszczam. Kilka pomysłów może cię zainteresować, najlepiej sama sprawdź i się przekonaj. ;) Jest tam np. opowiadanie o pewnym czytniku i jego właścicielu, sama chciałabym przeżyć coś podobnego. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zbiory opowiadań lubię, nawet jeśli są nierówne. :) Czasami można znaleźć wśród opowiadań prawdziwą perełkę. A historia czytnika i jego właściciela faktycznie może mi się spodobać. Chętnie się o tym przekonam. :)

   Usuń
 11. Ja z kolei czytałam jedynie "Dziewczynę z pociągu" i "Wróć jeśli pamiętasz". O ile w pierwszym przypadku werdykt wydaje się uzasadniony, o tyle druga wygrana mnie zdziwiła. Ostawiałam zupełnie inną książkę. Ps. Moja lista czytelnika też się non stop wydłuża, także doskonale Cię rozumiem. :-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zrozumienie. To chyba dosyć powszechny problem wśród wielbicieli książek.

   Usuń
 12. Nie czytałam za wiele, ale czytałam Czerwoną królową i Wróć, jeśli pamiętasz i nie sądzę, że zasłużyły sobie na tę nagrodę bo mnie się nie podobały

  zapraszam do siebie
  http://to-read-or-not-to-read.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam jeszcze żadnej z nich, szkoda :(

  OdpowiedzUsuń