Anna Gruszka "Splątany warkocz Bereniki"

Anna Gruszka "Splątany warkocz Bereniki"
Niedawno mieliście okazję przeczytać zapowiedź książki Anny Gruszki" Splątany warkocz Bereniki", a dzisiaj przyszedł czas na jej recenzję. Literatura erotyczna jest ostatnio bardzo popularna. Ma ona swoich zwolenników i zagorzałych przeciwników. Często krytykowana jest ona za styl, marną fabułę i sceny erotyczne, które niekoniecznie bywają ekscytujące. Jak jest tym razem?

Berenika wróciła z Anglii z podróży służbowej. Teraz podziwia mieszkanie, które Piotr kupił podczas jej nieobecności. Berenika pomaga w jego urządzeniu. Gdy już prawie wszystko jest gotowe, Piotr dowiaduje się, że musi wyjechać służbowo na półtora roku do Australii. Jest wściekły, bo nie chce zostawiać Bereniki na tak długo samej. Miał nadzieję, że razem zamieszkają w jego nowym lokum. Mężczyzna rozładowuje złość, rzucając szklankami o ścianę. Berenika próbuje go uspokoić, co zupełnie niespodziewanie kończy się w łóżku. Po fakcie dziewczyna jest zła na siebie, wie, że seks nie był dobrym pomysłem, że w żadnym wypadku nie powinni do tego dopuścić, w końcu są rodzeństwem. Czy rozłąka pozwoli im zapomnieć o tym incydencie?

Muszę przyznać, że mam ogromny problem z oceną tej książki. Przyczyn tego stanu jest wiele. Po pierwsze czytałam ją w wersji przed redakcją i korektą, co znacznie utrudnia jej odbiór, jednocześnie nie do końca daje wyobrażenie o ostatecznym kształcie powieści. Z początku czytało mi się ją ciężko. Nie mogłam się przyzwyczaić do stylu autorki. Poza tym tego typu książki rządzą się swoimi prawami, trudno oceniać je na tle całej literatury, dużo bardziej sensowne wydaje się porównywanie ich do innych powieści erotycznych. Mimo trudności dobrnęłam jednak do końca. Moje odczucia względem tej lektury zmieniały się wielokrotnie i postaram się teraz jakoś przedstawić Wam moją opinię.

W książce mamy dużo seksu, ale w moim odczuciu niestety nie jest on mocną jej stroną. Nie lubię, gdy jego opisy ograniczają się do kilku pchnięć i wielokrotnego orgazmu. Autorce nie udało się rozbudzić mojej wyobraźni. Są to oczywiście moje subiektywne odczucia, być może komuś innemu to w zupełności wystarczy. Dużo mamy tu przypadkowego seksu, pozbawionego uczuć, służącego rozładowaniu emocji, co może nie świadczy źle o samej książce, ale już o bohaterach niekiedy tak. Na szczęście w "Splątanym warkoczu Bereniki" znajdziecie też inne wątki i refleksje, bo książka wychodzi trochę poza ramy zwykłej powieści erotycznej.

Autorka wplata w tekst zwroty, których nie znajdziecie w słowniku języka polskiego, co jest ciekawe, ale też nie każdemu musi odpowiadać. Mi na szczęście zazwyczaj taka zabawa słowem nie przeszkadza, szczególnie gdy już przyzwyczaję się do stylu autora. Niektóre fragmenty powieści były całkiem dowcipne i czytałam je ze sporą przyjemnością.

"-(...) Co to znaczy, że zaliczyłam całe zoo?
-Upiłaś się jak świnia, rzygałaś jak kot, ryczałaś jak bóbr, padłaś jak kawka".

Mam również spory problem z kreacją bohaterów. Z jednej strony mamy trochę ciekawych, zabawnych postaci, z drugiej jednak zdecydowana ich większość myśli pochwą albo penisem. Rządzi nimi popęd seksualny, którego nie są w stanie opanować. Mamy tu ludzi sukcesu, pięknych i bogatych, w których życiu ciągle brakuje czasu na stabilizację, rodzinę i dzieci. Mamy też bardzo depresyjne stany Bereniki, kiedy to kobieta nie potrafi się uporać z rzeczywistością. W pracy radzi sobie świetnie, za to w życiu prywatnym niestety nie.

Jednak ogólnie rzecz biorąc nie czytało mi się tej książki źle, chociaż nie mogę powiedzieć, żeby mnie ona pochłonęła bez reszty. Nie jest to powieść z wyżyn literackich, ale wcale się tego po niej nie spodziewałam. Myślę, że wielu osobom może ona przypaść do gustu, szczególnie jeśli szukają lekkiej i niezbyt skomplikowanej historii ze sporą dozą erotyzmu i kilkoma dylematami natury moralnej. Jeżeli ktoś jest przewrażliwiony na punkcie poprawnej polszczyzny, dziwne zabawy słowem go irytują, to w trakcie tej lektury z pewnością będzie się męczyć. Myślę, że najwięcej amatorek może mieć ta książka w gronie młodych czytelniczek, dziewczyn u progu dorosłości i to właśnie im ją polecam. Ja niestety mam trochę większe wymagania i stąd ta niezbyt wysoka nota. Jest to debiut autorki, więc mam nadzieję, że kolejne jej powieści będą coraz lepsze i nie zabraknie w nich humoru, który chyba najbardziej spodobał mi się w "Splątanym warkoczu Bereniki". Tego oczywiście pani Ani życzę.

Moja ocena: 5/10

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Pani Magdalenie i Wydawnictwu Papierowy Księżyc.

 Papierowy Księżyc


Anna Gruszka, Splątany warkocz Bereniki, Wydawnictwo Papierowy Księżyc, 2014,
ISBN: 978-83-61386-53-7,
Str. 600.

Cytat pochodzi z recenzowanej książki.

Komentarze

 1. Myślałam, że ta pozycja będzie nieco ciekawsza i lepiej napisana. Jak widać, nie należy oceniać książki po okładce. Czytałam wiele pozycji erotycznych, więc mam coraz większe wymagania względem nich. "Splątany warkocz Bereniki" sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dużej mierze pewnie zależy to od wymagań, ja też oczekiwałam czegoś więcej i chyba stąd głównie to rozczarowanie. Myślałam, że będzie to gorąca powieść, i chociaż seksu było w niej sporo, to do mojej wyobraźni on nie trafił. Sama nie wiem, może autorka przy kolejnych powieściach powinna pójść w nieco innym kierunku...

   Usuń
 2. Ostatnio trafiałam na same śmieciowe erotyki, w których zupełnie brakuje oryginalności. Nie będę się zrażać jeszcze bardziej czytając kolejny niezbyt udany :) Mam nadzieję, że w moje ręce trafi w końcu coś naprawdę dobrego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten nie jest z pewnością najgorszy i może niekoniecznie śmieciowy, bo na tle dzieł tego gatunku nie wypada źle, ale też mam wrażenie, że ta erotyka najbardziej w nim kuleje. Może to brak odwagi? Nie jest łatwo napisać dobrą powieść erotyczną, pikantną, ale niewulgarną.

   Usuń
 3. A ja, choć od dawna nie należę do młodych czytelników, jestem zachwycona tą książką. Początek faktycznie był nieco nużący, ale po pewnym czasie, nawet nie wiem kiedy, wciągnęłam się w fabułę i śledziłam ją z ogromnym zaangażowaniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja, jak zresztą widać, miałam ogromny problem z jej oceną. Niestety nie powaliła mnie na łopatki, ale nie była też zła. Wady i zalety w zasadzie mi się zrównoważyły. Myślę, że jest wiele osób, które będą nią zachwycone podobnie jak Ty. Mi niestety czegoś zabrakło.

   Usuń
 4. Na mnie książka jeszcze czeka na nocnej szafce :). Recenzję przejrzałam tylko pobieżnie i widzę, ze niestety książka nie powala. Zobaczymy jak będzie w moim przypadku - dziś powinnam ją zacząć czytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może Tobie bardziej przypadnie do gustu. Nie martw się na zapas. :)

   Usuń
 5. Nie mogę się w nią wgryźć, więc wydaje mi się, że nasze odczucia będą ostatecznie podobne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z niecierpliwością czekam na Twoją opinię, bo póki co czytam same pozytywne. Chyba mam zupełnie inny gust od większości. :)

   Usuń
 6. Czy ja nie doczytałam w zapowiedziach, że to literatura erotyczna?! Twoja ocena książki spowodowała, że raczej będę ten tytuł omijać :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niby literatura erotyczna, ale ta warstwa wcale nie jest jej najmocniejszą stroną. Sceny erotyczne nie powalają na kolana, ale już poczucie humoru autorki wypada znacznie lepiej.

   Usuń
 7. Mnie ta książka w ogóle nie interesuje i to nie tylko ze względu na Twoją niezbyt przychylną recenzję. ,,Sprowadzenie seksu do kilku pchnięć i wielokrotnych orgazmów" (trafnie to opisałaś) jest płytkie nawet jak na niewymagającą literaturę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety pod tym względem jestem najbardziej zawiedziona, ale wiem, że nie jest łatwo pisać o seksie pięknie, bez skrępowania, bez zbędnej wulgarności, obrazowo i tak, by ciarki przechodziły po skórze, a z emocji robiło się bardzo gorąco. :)

   Usuń
 8. To chyba najmniej pochlebna ocena, jaką czytałam ;) a chciałam po tę ksiązkę sięgnąć, naprawdę. Dla mnie to bez różnicy, że jest przed czy po korekcie. Liczy się pomysł, styl, konstrukcja. Trochę kuleje ;<

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zrażaj się jedną opinią, posłuchaj głosu większości. Mnie książka nie powaliła na kolana, ale wiem, że niektórzy są nią zachwyceni. Może i Tobie przypadnie do gustu.

   Usuń
 9. Seks z bratem? Musiałam dwa razy przeczytać, czy na pewno dobrze rozumiem. No to nieźle, tego jeszcze chyba nie było! To pierwsza recenzja tej książki jaką czytam:) Być może kiedyś przeczytam z czystej ciekawości:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj. Może do Ciebie bardziej ta powieść trafi, mnie niestety nie zaskoczyła, chociaż, jak już powiedziałam, nie czytało mi się jej też źle. Chyba miałam zbyt duże oczekiwania. :)

   Usuń
 10. Słyszałam o tej pozycji. Zapowiada się ciekawie. Poszukam za jakiś czas w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 11. Przyznam, że odkąd tylko ta książka pojawiła się w zapowiedziach, miałam na nią ochotę. I pomimo kilku mankamentów, nadal mam ją w planach.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie dam się w to wciągnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Byłam i dalej jestem ciekawa tej książki a twoja recenzja mi w tym pomogła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się. Zależało mi na tym, by trafiła ona w ręce osób, którym ta lektura sprawi dużo radości.

   Usuń
 14. Widziałam w zapowiedziach i od początku nie jestem zainteresowana tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Absolutnie nic nie ciągnie mnie do tej książki... I to od pierwszego wejrzenia. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale mnie to nie dziwi. To chyba zupełnie nie Twoje klimaty. :)

   Usuń
 16. A myślałam, że książka jest lepsza :) cóż, w takim razie nie pójdę jej kupić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie nie zachwyciła, ale nie mam pojęcia, jak byłoby w Twoim przypadku. :)

   Usuń
 17. Niestety, tym razem to nie jest lektura dla mnie. Twoja recenzja mnie w tej opinii utwierdziła :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nisko ją oceniłaś, ale ja i tak chcę ją przeczytać. Opinie są podzielone, ale zupełnie mnie to nie zniechęca. Muszę się sama przekonać czy mi się podoba, czy nie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, czy przypadnie Ci do gustu, ale zawsze warto spróbować. Nie jest to zła książka, ma w sobie "coś", chociaż niestety nie spełniła moich oczekiwań. A może za dużo od niej wymagałam, stąd to małe rozczarowanie i dosyć niska nota.

   Usuń
 19. Wkrótce będę miała przyjemność (?) poznać tę książkę i szczerze mówiąc, aż się boję. Ciekawi mnie zabieg wydawnictwa, które oddało w ręce blogerów książkę przed redakcją. Z tego co wiem, nie oddaje się do druku czegoś przed redakcją, przed ostateczną korektą tak, ale jeśli zrobiono już skład i druk (nawet szczotki) to chyba jakaś redakcja była? Cóż, zobaczymy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem bardzo ciekawa Twoich wrażeń.
   Zdarzało mi się czytać książki przed korektą, ale przed redakcją jeszcze nie. Jestem ciekawa, w jakim stopniu wydana książka odbiega od tej, która trafiła w moje ręce.
   Życzę Ci więc przyjemnej lektury. :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty