Humor, odrobina fantastyki i poważne rozważania na różne tematy - Olga Rudnicka, Paulina Hendel, Mariusz Szczygieł

Dzisiaj przychodzę do Was z kolejną porcją audiobooków, ale oczywiście te tytuły znajdziecie też w formie e-booków czy książek papierowych. Mam dla Was same warte uwagi pozycje i znowu zachęcam Was do sięgania po dzieła naszych rodzimych autorów. Olgą Rudnicką zaczytuję się ostatnio często, za to twórczość Pauliny Hendel i Mariusza Szczygła to dla mnie nowość. Mam nadzieję, że znajdziecie tu coś dla siebie.

Olga Rudnicka "Diabli nadali"

Olga Rudnicka "Diabli nadali"

Monika jest cnotliwą dziewczyną, a mimo to świetnie odnajduje się w roli sekretarki Dagmara Różyka, prawdziwego łamacza niewieścich serc, obiektu westchnień wszystkich okolicznych kobiet. Dziewczyna jest profesjonalistką, potrafi wyjść obronną ręką z każdej sytuacji. Świetnie radzi sobie z humorami szefa, z jego obcesowością i dziwnymi zachciankami. Jednak gdy pewnego dnia zastaje w gabinecie martwego szefa, jej profesjonalizm szlag trafia. Dagmar Różyk ma z pewnością mnóstwo wrogów, ale dziwnym trafem to właśnie Monika staje się pierwszą podejrzaną w tej sprawie...

Olga Rudnicka po raz kolejny stanęła na wysokości zadania. Wciągnęła mnie w wir nieprawdopodobnych zdarzeń, zaskakujących i dynamicznie się zmieniających. Stworzyła nieszablonowe postacie, wymykające się spod wszelkich ram, bardzo różnorodne, ale przy tym prawdziwe. Duet Dagmar i Monika jest rewelacyjny, ale znajdziecie tu jeszcze kilka innych teamów, również wartych uwagi. Powieść dostarczyła mi mnóstwo dobrego humoru. Na przemian śmiałam się pod nosem i wybuchałam niepohamowanym śmiechem. Czasami aż ciężko było mi się uspokoić... Myślę, że już teraz śmiało mogę stwierdzić, że królowa polskiej komedii kryminalnej, Joanna Chmielewska, ma godną następczynię!

Moja ocena: 9/10

Olga Rudncka, Diabli nadali, Heraclon International Sp. z o.o., 2020,
ISBN: 978-83-8194-526-4,
Czas: 15 godz. 49 min.

Paulina Hendel "Strażnik"

Paulina Hendel "Strażnik"

"Strażnik" to pierwsza część serii "Zapomniana księga". Jej bohaterem jest Hubert. Siedemnastolatek jest na wycieczce w Paryżu, gdzie jest świadkiem wybuchu Luwru. Traci przytomność, a gdy się budzi, jest dorosłym mężczyzną, znajduje się na Pomorzu w Polsce i zupełnie nie pamięta minionych siedmiu lat. A musiało się w tym czasie wydarzyć bardzo dużo, bo znany mu wcześniej świat przestał istnieć. Nie ma Internetu, wszelka elektronika nie działa. Nie ma produkcji, a liczba ludności drastycznie zmalała... Za to z ukrycia wyszły zjawy, demony i zapomniane bóstwa... Czy Hubert odnajdzie się w nowej rzeczywistości i przypomni sobie to, co działo się przez ostatnie lata?

"Strażnik" okazał się fascynującą powieścią i wbrew obawom, nie tylko dla młodzieży. Zainteresowała mnie wykreowana przez Paulinę Hendel rzeczywistość i pochłonęły mnie losy Huberta. Dużym plusem jest też zakończenie, które bardzo mnie zaskoczyło. Jestem niezmiernie ciekawa kolejnych części i z pewnością sprawdzę, czy są równie dobre. Cieszę się też, że mitologia słowiańska wyszła z cienia i wkracza coraz częściej do literatury. Oby tak dalej! "Strażnika" oceniam wysoko. Spędziłam z książką miło czas i mam ochotę na więcej.

Moja ocena: 8/10

Paulina Hendel, Strażnik, We need YA, 2020,
ISBN: 978-83-7976-121-0,
Czas: 10 godz. 23 min.

Mariusz Szczygieł "Nie ma"

Mariusz Szczygieł "Nie ma"

Mariusz Szczygieł rozmawia z wieloma osobami, z różnych środowisk i krajów. Jest wśród nich czeska poetka, Viola Fischerová, są bliźniaczki Woźnickie, pisarki – samobójczynie. Pojawia się polska księgowa, ukraiński żołnierz, ale też ojciec autora... Czytam o nauczycielce, która katowała swoje dziecko, będąc w pełni przekonana o słuszności swoich działań. Cóż, ten fragment najbardziej mną wstrząsnął. Czytamy nie tylko o ludziach, ale i o miejscach. O sklepiku ze starociami i o willi, która została urządzona w wielkim smakiem, dbałością o szczegóły. O niebycie, pustce, o braku kogoś lub czegoś...

Autor łączy wiele tematów, przeskakuje z jednego wątku do drugiego, do niektórych bohaterów powraca wielokrotnie. Historie są różnorodne, wywołują też odmienne emocje, ale wszystkie przykuwają uwagę. Opowieść wymaga skupienia, ale działa na czytelnika, daje do myślenia, porusza, a czasami zupełnie go rozbraja. Mocna rzecz!

Moja ocena: 9/10

Mariusz Szczygieł, Nie ma, Dowody na Istnienie, 2019,
ISBN: 978-83-8146-909-8,
Czas: 9 godz. 29 min.

Komentarze

  1. O ! Widzę nową szatę graficzną bloga. Z zamieszczonych książek najbardziej do gustu przypadła mi ostatnia. Pozdrawiam po ciężkim dniu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że zauważyłeś. Tamta szata graficzna była praktycznie od początku, więc pomyślałam, że czas najwyższy coś zmienić. Muszę jeszcze dopracować niektóre elementy.
      A książkę oczywiście polecam. Ciekawa i wartościowa pozycja!

      Usuń
  2. "Nie ma“ mnie najbardziej zaciekawił, bo pierwszy raz o nim czytałam. Resztę książek znam z opinii innych osób.
    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  3. Ostatni tytuł planuję przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  4. Z wymienionych przez Ciebie audiobooków czytałam jedynie "Strażnika". Ogólnie cała seria bardzo mi się podobała, choć wiadomo - jedne cześci bardziej od innych. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. No i moja ulubiona Rudnicka. Tę pozycję też czytałam. Jest w mojej pierwszej 5 ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Książkę pani Olgi i pana Mariusza chętnie poznam. Poszukam audiobooków :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja ostatnio głównie sięgam po audiobooki, bo na papierowe tytuły moja doba okazuje się być za krótka. :)

      Usuń
  7. pozycja pani Hendel mnie korci:) wydaje się być fajna taka na odmóżdżenie i oderwanie się od codzienności:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie znam tych książek, ale "Strażnika" mam w planach i ciekawa jestem czy mi się spodoba. ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Z tymi humorami w książkach to różnie bywa. Ale jeśli piszesz, że fajne to może się skuszę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się. Do mnie poczucie humoru Rudnickiej trafia, ale zdaję sobie sprawę, że nie będzie tak w każdym przypadku. :)

      Usuń
  10. Żadnego z tych autorów nie znam. Mam duże zaległości w czytaniu nowości. :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Muszę w końcu sięgnąć po jakąś książkę Olgi Rudnickiej. Od jakiegoś czasu się zastanawiam... ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty