Katarzyna Grabowska „Inne niebo”

Katarzyna Grabowska „Inne niebo”

Przez dosyć długi czas nie pojawił się żaden nowy wpis na blogu, głównie dlatego, że nie miałam czasu na czytanie i pisanie recenzji. Byliśmy z rodzinką na tygodniowych wakacjach nad morzem. Gdy nie mieliśmy dzieci, to taki wyjazd był między innymi okazją do nadrobienia zaległości czytelniczych, ale przy dwójce pociech czasu na lekturę zostaje niewiele, ba, może się okazać, że nawet na odpoczynek go nie wystarczy... Coś jednak udało mi się przeczytać, ale dopiero w domu doczytałam powieść do końca.

Inne niebo” to trzeci tom serii „Magia ukryta w kamieniu”. Z Julią, główną bohaterką tej opowieści, zdążyłam się już całkiem nieźle zaprzyjaźnić, chociaż muszę przyznać, że jest ona okropnie irytującą osobą. Czy w trzeciej części coś się zmieniło? Czy Julia zmądrzałą? Może wydoroślała? O tym już niebawem.

Katarzyna Grabowska „Inne niebo”

Julia wraz z garstką ludzi uciekła z Cedowii. Boi się o tych, którzy zostali w zamku, o to, jak potraktowała ich Moreena. Najbardziej obawia się o życie i zdrowie Ewena. Czy jeszcze kiedyś go zobaczy? Czy powie mu, że go kocha? Sama też nie jest bezpieczna. Wojska Moreeny patrolują drogi. Dlatego ona i jej kompani mają przywdziać szaty zwykłych ludzi, by wtopić się w tłum. Dunham nie godzi się na to, nie chce splamić honoru, porzucając swój miecz, nawet jeśli w ten sposób miałby uratować życie swoje i swoich towarzyszy. Między nim a Weylinem dochodzi do ostrej wymiany zdań. Weylin morduje Dunhama, by ten nie musiał kalać swego honoru... Julia jest w szoku. Uważała Weylina za przyjaciela, nawet jeśli nie zawsze się rozumieli. Teraz zobaczyła w nim zupełnie innego człowieka, mężczyznę nikczemnego, takiego, któremu trudno zaufać.

Jakby tego było mało, szybko okazuje się, że wszystko na nic. Niebawem trafiają na patrol, a Julia zostaje rozpoznana przez Bata na Oszustów...

Powrót do serii okazał się bardzo ciekawy. Autorka na początku w skrócie opowiada o tym, co wydarzyło się w poprzednich tomach. Lubię takie wprowadzenie, które pomaga na nowo wczuć się w daną opowieść, poczuć odpowiedni klimat i przypomnieć sobie wcześniejsze wydarzenia, szczególnie że zazwyczaj wracam do danej serii po dosyć długim czasie.

Książkę czyta się szybko i lekko. „Magia ukryta w kamieniu” to seria dedykowana młodzieży, co jest dobrze wyczuwalne zarówno w stylu, jak i w treści książki. Julia to młoda dziewczyna. Jak już wcześniej wspomniałam w pierwszych dwóch tomach była bardzo irytująca...Wielokrotnie miałam chęć nią wstrząsnąć, przemówić do rozsądku... Mimo to z ciekawością śledziłam jej losy. Jednak z przyjemnością zdradzę Wam, że w „Innym niebie” Julia zmienia się, w jej zachowaniu pojawia się więcej rozsądku, a mniej lekkomyślności. Dziewczyna widzi swoje wcześniejsze błędy i irracjonalne zachowania. Krytycznie przygląda się swoim miłostkom, temu jak traktowała zwyczaje panujące w Burii, jak zachowywała się zupełnie, jakby pozjadała wszystkie rozumy. Miło patrzeć na nową Julię, chociaż oczywiście nadal nie jest to osoba idealna, zdarza jej się popełniać błędy, pod wpływem impulsu robić głupoty... Jednak to już nie razi i nie irytuje. W końcu każdy ma prawo trochę zbłądzić. Historia jest fascynująca, nie brakuje zaskakujących zwrotów akcji. Są zdrady, miłość, walka o władzę, magia, ale też trochę brutalności.

Inne niebo” świetnie dopełnia serię „Magia ukryta w kamieniu”. Myślę, że to najlepsza część, najciekawsza, najbardziej emocjonująca. Widać, że Katarzyna Grabowska stała się bardziej dojrzałą pisarką, co niezmiernie mnie cieszy. Poprzednie części bardzo mnie się podobały, ale dopiero ta podbiła moje serce. To bardzo pochłaniająca lektura, zaskakująca, szalenie ciekawa i dopracowana.

Moja ocena: 8/10

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Videograf.

Katarzyna Grabowska, Inne niebo, Videograf, 2019,
ISBN: 978-83-7835-692-9,
Str. 568.


Komentarze

 1. Nie znam tego cyklu, ale być może kiedyś to się. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze wcześniejszych tomów tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta seria jest mi obca, ale może kiedyś sprawdzę, co to takiego :)

  Pozdrawiam
  https://subjektiv-buch.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybyś miała ochotę na taką młodzieżową fantastykę, to polecam. :)

   Usuń
 4. pisarka mi nie jest znana niestety:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że jeszcze wielokrotnie o niej usłyszysz. :)

   Usuń
 5. Nie znam tej serii, ale brzmi bardzo zachęcająco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam więc nadzieję, że będziesz miała okazję ją poznać. :)

   Usuń
 6. Bardzo lubię tę serię. Ostatniej jeszcze nie czytałam. Nie mogę się już doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A nie słyszałam wcześniej o tej serii...

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie jak po książce widać, że Autor się rozwija:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, lubię taki progres, ale zdarzało mi się już trafiać na autorów, którzy na fali sukcesów próbowali sprzedawać coraz gorsze utwory...

   Usuń
 9. Nie znam tej serii, a to błąd, bo ewidentnie są to moje klimaty. Z przyjemnością bym ją schrupała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem niezmiernie ciekawa Twojej opinii, więc koniecznie przeczytaj tę serię. :)

   Usuń
 10. Nie znam tej serii, ale to nie do końca moje klimaty. Bardzo dobra recenzja :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Serii jeszcze nie czytałam ale mam ją w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Znam pierwszy tom serii sprzed lat jako e-book. Ale w mojej bibliotece pojawiły się książki, więc jest szansa nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czytałam ten e-book. :) I było to dawno temu. Fajnie było wrócić do tej serii. I niezmiernie cieszę się, że autorce udało się wydać tę trylogię.

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty