Obchodzimy Imieniny Jana Kochanowskiego!


Obchodzimy imieniny Jana Kochanowskiego!

Po raz kolejny obchodzimy Imieniny Jana Kochanowskiego, a przynajmniej Ci z nas, którzy 30 czerwca znajdą się w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie. Jesteście ciekawi, jakie atrakcje czekają na uczestników? Koniecznie przeczytajcie poniższą notkę prasową.

Piknik z Nagrodą Literacką m.st. Warszawy

Co dziś znaczy obcować z literaturą? Jak odczytać współczesną poezję? I co robią zwierzęta, kiedy ich nie widzimy? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziemy podczas Imienin Jana Kochanowskiego w sobotę, 30 czerwca w Ogrodzie Krasińskich.
Podczas Imienin Jana Kochanowskiego stolica zaprasza do stoiska Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, w którym wśród wiklinowych koszy, piknikowych koców i lokalnych smakołyków uczestnicy będą mogli rozmawiać o książkach nagrodzonych i nominowanych w tegorocznej edycji Nagrody. W literackim pikniku Biblioteki Narodowej, jak co roku, wezmą udział pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy, a także przedstawiciele najciekawszych polskich wydawnictw.
Godz. 11.00 – 13.00
Pożywne (dla umysłu i ciała) – śniadanie literackie na trawie
Rafał Hetman, bloger literacki oprowadzi po książkach nominowanych i nagrodzonych w 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Dla czytelników przygotowano koce, kosze piknikowe, świeże pieczywo i różne bezpłatne smakołyki.
Godz. 13.00 – 14.00
Co się wydarzyło w lesie? – warsztaty ilustratorskie
W stoisku Nagrody Literackiej m.st. Warszawy odbędą się warsztaty z tworzenia ilustracji „Co się wydarzyło w lesie?”. Inspiracją będą zwycięskie tytuły: „Ten i tamten las” Magdaleny Tulli i Alicji Rosé (Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2018) oraz „Proszę mnie przytulić” (Nagroda Literacka m.st. Warszawy 2014) Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak. Warsztaty przeznaczone są dla każdego, kto chciałby zobaczyć pracę ilustratora. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób przełożyć tekst na obraz, wsłuchać się w naturę i przenieść ją w kreatywny sposób na papier, musisz wziąć w nich udział. Spotkanie poprowadzi Anna Stefańska.
Godz. 14.00 – 15.00
Leśne opowieści” – dziennikarskie zajęcia dla dzieci
„Leśne opowieści” – gazeta powstała na potrzeby pikniku - zaprosi dzieci na zebranie kolegium redakcyjnego oraz na warsztaty inspirowane książkami laureatów Nagrody Literackiej m.st. Warszawy „Gdzie jest wydra – czyli śledztwo w Wilanowie” Doroty Sidor oraz Aleksandry i Daniela Mizielińskich (2013r.), a także „Ten i tamten las” Magdaleny Tulli i Alicji Rosé (2018r.). Uczestnicy wejdą w rolę reporterów, zaplanują nowy numer gazety, a także stworzą kodeks „Jak zachować się w lesie”. Może spotkają leśnych celebrytów lub odkryją jakąś leśną aferę? Spotkanie poprowadzi Agnieszka Warnke.
Godz. 15.00 – 17.00
Jak bardzo kochasz Nagrodę Literacką m.st. Warszawy? Quiz literacki
Podczas imienin Jana Kochanowskiego uczestnicy będą mogli wziąć udział w literackim quizie, zainspirowanym zwycięskimi tytułami. Ile lat miał Jakub Żulczyk, kiedy zaczął pisać? Jak długo Olga Tokarczuk hodowała swoje dredy? Kto wygrał tę nagrodę i kto został nominowany? Wiesz? Koniecznie bądź z nami w Ogrodzie Krasińskich w sobotę, 30 czerwca, o godzinie 15.00. Quiz przygotował Nowy Klub Czytelniczy, a najlepsze odpowiedzi zostaną docenione książkami 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
Godz. 17.00 – 20.00
Cytat... Podaj dalej! – literacka zabawa dla dużych i małych
Odwiedzający stoisko Nagrody Literackiej m.st. Warszawy będą mogli wziąć udział w grze „Cytat... Podaj dalej!”. Bazując na 150 cytatach z książek laureatów 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, uczestnicy dopiszą dalszy ciąg historii, zapraszając kolejną osobę. Sprawdź, czy da się połączyć treść „Wzgórza psów” ze strofą wiersza Marii Bigoszewskiej!
W tegorocznej edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy nagrodzeni zostali: Jakub Żulczyk („Wzgórze psów”), Maria Bigoszewska („Wołam cię po imieniu”), Magdalena Tulli, il. Alicja Rosé („Ten i tamten las”) oraz Anna Bikont („Sendlerowa. W ukryciu”). Tytuł Warszawskiego Twórcy zdobył Ernest Bryll – poeta, prozaik, jeden z najwybitniejszych żyjących pisarzy. Spotkanie z nim odbędzie się w sobotę, 30 czerwca o godzinie 11:30.

Zamierzacie zajrzeć na te Imieniny?

Komentarze

 1. Bardzo zacna inicjatywa. Mnie tam niestety nie będzie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Inicjatywa bardzo dobra. Może to zawyży statystyki czytelnictwa w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna inicjatywa! Szkoda, że daleko ode mnie:/ Pozdrawiam:)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że mam daleko do Warszawy. Inicjatywa zacna, a Janek na imprezę imieninową zasłużył!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty