wtorek, 3 kwietnia 2018

Kolejna edycja akcji "Wiersze w mieście" już ruszyła!

Kolejna edycja akcji "Wiersze w mieście" już ruszyła!

Dzisiaj mam dla Was informacje o akcji "Wiersze w mieście", która właśnie ruszyła. Jak zawsze w takich przypadkach, żałuję, że gratisowe wiersze będziemy mogli znaleźć tylko w Warszawie, ale nie zmienia to faktu, że promocja jest ciekawa i warto w niej wziąć udział.
Oto szczegóły:

Uwaga promocja jakiej nie było! WIERSZE GRATIS. Ponad 100 tysięcy wierszy w przeszło 200 miejscach w kwietniu będzie można dostać gratis w Warszawie. Właśnie wystartowały „Wiersze w mieście” i będą bodaj największą akcją promującą poezję w Europie. 
Kolejna edycja akcji "Wiersze w mieście" już ruszyła!

Wchodzisz do sklepu spożywczego po czekoladę – wychodzisz z wierszem gratis. Idziesz do fryzjera – i do strzyżenia dostaniesz wiersz. Masz ochotę na ulubione latte na sojowym mleku – i tym razem otrzymasz wiersz. W klubach znajdziesz plakaty, z których wiersz będzie można oderwać, jak numer telefonu do hydraulika z ulicznego ogłoszenia. Na przystanku autobusowym wiersza wprawdzie nie dostaniesz, ale będziesz mógł go przeczytać. W kwietniu w Warszawie na każdym kroku poezję dostaniesz gratis. Nowa, nietypowa odsłona akcji „Wiersze w mieście” będzie promować dostęp do poezji, jakiego do tej pory nie było. I w równie nowatorskiej skali – zostanie bowiem rozdanych aż 100 tysięcy wierszy. Organizatorom akcji nie chodzi o przekonywanie przekonanych, lecz dotarcie z poezją, do osób, które jej na co dzień nie czytają. Dlatego posłużyli się hasłami i sposobami dotarcia do odbiorców znanymi z promocji masowych produktów, usług i supermarketów. 

W tym roku akcja zwiększa swój zasięg nie tylko poprzez potrojenie liczby nośników, ale także poprzez dołączenie się do akcji kolejnych państw. Autorami wierszy jest 18 europejskich poetów, a ich motywem przewodnim: WOLNOŚĆ. Reprezentują różnorodność tradycji, kultur oraz poglądów twórców z różnych zakątków naszego kontynentu. Tegoroczna edycja „Wierszy w mieście” jest drugą z kolei i wyewoluowała z organizowanej przez sześć lat kampanii „Wiersze w metrze”. Tylko od ubiegłego roku akcja urosła czterokrotnie. Promocja obowiązuje do końca kwietnia lub wyczerpania zapasu 100 tysięcy wierszy. 

Kolejna edycja akcji "Wiersze w mieście" już ruszyła!
– Tematem tegorocznej edycji „Wierszy w mieście” jest wolność. Wolność, która w poezji oznacza swobodę twórczą w doborze języka i sposobu opisu świata. Wolność pisana z dużej i z małej litery i rozumiana w najszerszy możliwy sposób: jako wolność narodu, wolność jednostki, wolność wyboru postaw wobec dylematów współczesności, wolność podejmowania decyzji o swoim życiu. Chcemy także postawić pytania o granice wolności i o jej przeciwieństwo: ograniczenie i zniewolenie. Pragniemy nawiązać zarówno do toczących się wokół nas sporów i debat, a także – pośrednio – do rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i inne kraje w Europie Środkowo Wschodniej– komentuje Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. 

– Odnaleźć poezję za rogiem ulicy w najbardziej zaskakujących miejscach, zatrzymać czas i popatrzeć na miasto poprzez poetyckie frazy. EUNIC Warszawa zaprasza do projektu „Wiersze w mieście”, aby zgodnie z tematem tegorocznej edycji, wspólnie zastanowić się nad wolnością i jej zapisem poetyckim w przestrzeni miejskiej– mówi Linda Marchetti, zastępczyni dyrektora Instytutu Francuskiego w Polsce. 

– Dzięki temu projektowi lektura poezji nie jest czynnością odświętną, lecz codzienną przygodą, dzięki której uczymy się słuchać innych i dowiadujemy się czegoś nowego o sobie samych. Sądzę, że początkowo pobieżny kontakt z wierszami może przekształcić się w potrzebę trwałej zażyłości. Kluczem do sukcesu „Wierszy w mieście” stanie się kulturowa różnorodność prezentowanych poetów– mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy. 

Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską. Projekt „Wiersze w mieście” współorganizowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Warszawiacy, upolowaliście już jakiś wiersz?

15 komentarzy :

 1. Świetna akcja. Szkoda, że nie mieszkam w Warszawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, czasami też nad tym ubolewam, ale na ogół się cieszę. :)

   Usuń
 2. Wspaniała akcja, szkoda że nie na szerszą skalę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super. Szkoda że u mnie, w spożywczym "abc" przykładowo na ul. Wolności wiersza nie dostaniesz. Pozdrawiam 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Skusiłaś mnie na ten post zdjęciem z ciastem :D. Ale wracając do tematu, to dobre wiersze, nie za bardzo zagmatwane, lubię i wszystkie sympatyczniejsze akcje z nimi też ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słodkości przyciągają. :) Okazuje się, że może to mieć też plusy. Zgadzam się z Tobą, że do takich akcji powinno się wybierać niezbyt skomplikowane utwory. Organizatorzy wiedzą, co robią. :)

   Usuń