Nikodem Pałasz „Zabójczy tie-break”

Nikodem Pałasz „Zabójczy tie-break”
Nikodem Pałasz jest autorem serii kryminalno-sensacyjnej z Wiktorem Wolskim w roli głównej. W jego powieściach dużą rolę odgrywają polityka i sport, które to pokazane są od jak najgorszej strony. Oszustwa, przekupstwa, różnego rodzaju porachunki, duże pieniądze i własny zysk – to się liczy, a nie uczciwość, czy dobro wyborców. To fikcja literacka, ale zawsze gdy czytam książki Nikodema Pałasza mam wrażenie, że nie mija się on aż tak bardzo z prawdą...

Wiktor Wolski nie pracuje już w policji, cieszy się swoim związkiem z Leną i błogim spokojem. Ma wrażenie, że wypalił się zawodowo, że może to czas na emeryturę albo obranie nowej drogi zawodowej. Chciałby zamknąć poprzedni etap życia.

W Polsce zaczynają się mistrzostwa świata w siatkówce kobiet i niemal na samym ich początku nad imprezą pojawiają się czarne chmury. W piwnicy jednej z kamienic znajdujących się na terenie dawnego getta odnalezione zostają zwłoki siatkarki – reprezentantki Izraela. Władze wyciszają sprawę, twierdzą, że był to wypadek i oficjalnie zamykają śledztwo. Za to do Polski przyjeżdża reprezentantka izraelskiej policji, która to ma poprowadzić po cichu własne śledztwo, znaleźć ewentualnego zabójcę, który potem miałby zostać przekazany do Izraela. Ma jej pomagać zaufany człowiek z ramienia polskiej policji i do tego zadania został wytypowany Wiktor Wolski. Cóż, były policjant niebyt chętnie się na to godzi, ale jego dawny szef, nadinspektor Morawiec, potrafi go przekonać. Mami go obietnicami wyjaśnienia spraw śmierci jego ojca oraz żony i dzieci... W końcu więc Wolski się zgadza.

Po raz kolejny autor zabiera nas do bardzo brutalnego i skorumpowanego świata. W tle toczy się walka o władzę, bo niecały miesiąc dzieli nas od pierwszej tury wyborów prezydenckich. Obecny prezydent chce za wszelką cenę utrzymać stołek, chociaż ma groźnego przeciwnika. Miliarder, Jan Grabek, nie jest zainteresowany reelekcją Kirsza, więc wynajmuje Wiktora Wolskiego, by ten znalazł coś na aktualną głowę państwa. Poza tym wszyscy chcą zarobić na mistrzostwach, ugrać coś dla siebie, niekoniecznie na hali sportowej. Rozmiary opisanych tu przekrętów są ogromne, mowa jest o wielkich pieniądzach, którymi obracają politycy z pierwszych stron gazet. Wykorzystują nieswoje pieniądze dla własnych celów.

Kolejne spotkanie z Wiktorem Wolskim uważam za udane, chociaż początek książki wydawał mi się momentami nudnawy, może zbyt naszpikowany dygresjami i sprawami dalekimi od zasadniczego wątku. Cóż, muszę też przyznać, że polityka i sport z pewnością nie są moimi konikami, więc być może moje znużenie wynikało właśnie z tego faktu. Na szczęście z czasem problem ten zniknął i fabuła mnie wciągnęła, zainteresowała sprawa i jej rozwikłanie. Nie zabrakło też napięcia i zaskakujących rozwiązań. Wiktor Wolski jest nieprzewidywalnym bohaterem. Potrafi grać jednocześnie na kilku frontach, mydlić oczy wielu osobom, by w końcu i tak postąpić po swojemu.

Autor nawiązuje do kilku interesujących spraw. Przede wszystkim do sytuacji politycznej w Izraelu, do konfliktu izraelsko-arabskiego, w którym to każda ze stron ma swoje racje. Warto zgłębić ten temat. Pałasz wraca do czasów drugiej wojny światowej, ale też do wydarzeń mniej odległych, bo do masakry w Srebrenicy. Splata się tu wiele ciekawych wątków, nie wiem, czy nawet nie nazbyt wiele. Mam trochę poczucie, że fabuła jest przekombinowana i przez to nie do końca wiarygodna, co nie oznacza, że nie jest interesująca.

Zabójczy tie-brak” to bez wątpienia fascynująca lektura, przesiąknięta polityką, wielkimi aferami i zbrodniami. Jednak nie brakuje też dylematów moralnych, miłości i nienawiści. Mam wrażenie, że w książkach Nikodema Pałasza zupełnie jak filmach o Bondzie może wydarzyć się absolutnie wszystko, a spektakularne efekty przegrywają nieco z logiką. Jednak czy to wada? Oceńcie sami. Ja muszę przyznać, że dałam się wciągnąć tej serii i teraz zastanawiam się, czy będzie dalszy ciąg? Finał tej części pozostawił mnie z pewnym niedosytem.

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Warszawskiemu Wydawnictwu Literackiemu MUZA S.A.


Moja ocena: 7/10

Nikodem Pałasz, Zabójczy tie-break, Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA S.A., 2016,
ISBN: 978-83-287-0416-9,
Str. 592.
Zabójczy tie-break [Nikodem Pałasz] - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Recenzja bierze udział w wyzwaniach: "Czytamy nowości", "Na tropie" oraz "Kryminalnym wyzwaniu".

Już jutro rusza festiwal Kryminalna Piła. Czy ktoś z Was się wybiera na tę imprezę? Jeśli tak, to kiedy i na co? Ja cały czas się waham... 


Kryminalna Piła 2017

Komentarze

 1. Nawet jeżeli w fabule jest zbyt duża liczba wątków, to i tak myślę, że odnalazłabym się w jej treści. Chętnie kiedyś to sprawdzę. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polityka i sport - może być ciekawie :)
  Zapraszam na konkurs.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaciekawiła mnie ta mnogość wątków w fabule. Lubię takie klimaty :). Spodobał mi się Twój blog, będę tu częściej zaglądać, a Ciebie dodałam do obserwowanych.

  Pozdrawiam, a w wolnej chwili zapraszam do siebie zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
 4. Serii jeszcze nie poznałam, ale myślę, że mogłaby mi się spodobać mimo pewnych sytuacji przeczących logice :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie nagromadzenie wątków, ich mnogość, pod warunkiem, że na koniec zostaną przekonująco połączone i wyjaśnione. :) Moje klimaty czytelnicze, więc pewnie sięgnę po książki z tej serii. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 6. Obawiam się trochę tej polityki, aczkolwiek czasami nie taki diabeł straszny jak go malują :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie znoszę polityki, sportem się nie interesuję, a w książce jakoś się odnalazłam, więc nie zniechęcaj się. :)

   Usuń
 7. autora nie znam, ale dość niska ocena u Ciebie nie zachęca...bywało lepiej ;) także na pewno odpuszczam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, faktycznie książka nie powaliła mnie na łopatki, ale była to sympatyczna lektura.

   Usuń
 8. Podobało mi sie to, co przeczytałam na okładce ksiażki. Teraz jestem nią zainteresowana na maksa! Dzięki

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty