poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Kolejna ciekawa akcja!

Wiersze w mieście


Kocham czytać, więc całym sercem wspieram wszystkie akcje, które mają na celu rozpowszechnianie czytelnictwa, obudzenie w ludziach miłości do książek. Ileż razy słyszeliście od swoich znajomych, że w sumie to lubią czytać, ale nie mają na to czasu? Ja całkiem sporo i cały czas mam nadzieję, że te osoby w końcu znajdą chwilę na lekturę. Może wystarczy wyłączyć telewizor albo Internet? Warto spróbować. Akcja, do udziału w której zachęcam Was dzisiaj, ma na celu przekonanie nas do poezji. Trudne wyzwanie, więc trzymam kciuki za powodzenie!

Zapraszam do zapoznania się z informacjami prasowymi na temat akcji "Wiersze w mieście":

27 tysięcy wierszy pojawiło się 1 kwietnia w Warszawie. Stolica zakwitła poezją w przestrzeni miejskiej, kawiarniach, klubach i niezależnych księgarniach. Tego rodzaju promocji poezji w Polsce jeszcze nie było. To pierwsza odsłona akcji „Wiersze w mieście”, która zrodziła się ze znanej kampanii „Wiersze w metrze”

Wiersze w mieście

„Wiersze w mieście” nie pozostawią warszawiakom wyboru – mieszkając w stolicy nie da się przez cały kwiecień nie przeczytać choć jednego wiersza. A to dlatego, że będzie można obcować z nimi na co dzień – w drodze do pracy czy w oczekiwaniu na przyjazd autobusu. Wiersze opanują całe miasto, pojawiając się na 27 tysiącach różnorodnych nośników – na plakatach, przystankach komunikacji miejskiej, w centrum Warszawy, na ogrodzeniu Łazienek Królewskich. Ponad sto kawiarni wyda kilkanaście tysięcy kubków z kawą „ubranych” w poezję. Wiersze zawisną też w klubach a kameralne księgarnie i miejskie biblioteki ukryją zakładki z poezją w wybranych książkach. 

Wiersze zostały napisane przez szesnastu europejskich poetów, a niektóre z nich zostały stworzone specjalnie na tę okazję. Motywem przewodnim akcji „Wiersze w mieście” jest Europa wraz z całym swoim bogactwem kulturowym, ale też współczesnymi problemami. Wiersze reprezentują różnorodność tradycji, kultury oraz poglądów, są także świadectwem zmian, jakie dzieją się na naszych oczach.
Wiersze w mieście

„Jacy jesteśmy dziś, my, Europejczycy? Dokąd dążymy? Czy i jak rozumiemy kulturową wspólnotę europejską? – To pytania, które musimy sobie zadawać, jeśli chcemy sprostać wymaganiom czasu próby, w jaki wkroczyliśmy. Czy zadają je sobie, a jeśli tak, to jak na nie odpowiadają poeci? – oto, co przyświecało nam przy formułowaniu tematu projektu «Wierszy w mieście»" – mówi Bogusława Sochańska, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. 

„Europejskie perspektywy spotkają się w Warszawie w projekcie EUNIC by tworzyć pełniejszy obraz rzeczywistości. Poezja jest zaprzeczeniem krzywego zwierciadła, warto po nią sięgnąć i poddać rzeczywistość refleksji” – komentuje Sabra Daici, dyrektorka Rumuńskiego Instytutu Kultury w Warszawie. 

„Po raz kolejny wychodzimy ze sztuką w przestrzeń miejską. Cieszymy się, że mieszkańcy Warszawy zetkną się z poezją. Podróż do pracy, do szkoły stanie się okazją do przeczytania wierszy, które w większości po raz pierwszy zostały przetłumaczone na język polski. Wspaniale móc tworzyć projekt, który ukazuje bogactwo i różnorodność kulturową Europy. Szukajcie wierszy na przystankach, w kawiarniach i bibliotekach” – mówi Tomasz Thun-Janowski, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy

Organizatorem projektu „Wiersze w mieście” jest EUNIC Warszawa, czyli Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską. Projekt „Wiersze w mieście” współorganizowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Lista poetów:
 • Angelika Rainer, Austria,
 • Anise Koltz, Luksemburg,
 • Aušra Kaziliūnaitė, Litwa,
 • Daniel Jonas, Portugalia,
 • Daniela Seel, Niemcy,
 • France Prešeren, Słowenia,
 • Geert van Istendael, Flandria,
 • Joanna Mueller, Polska,
 • Katariina Vuorinen, Finlandia,
 • Leelo Tungal, Estonia,
 • Moniza Alvi, Wielka Brytania,
 • Muharrem Dayanç, Turcja,
 • Rita Chirian, Rumunia,
 • Seamus Heaney, Irlandia,
 • Thomas Boberg, Dania,
 • Valerio Magrelli, Włochy.

Organizatorzy:
Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Ambasada Finlandii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Litewski Instytut Kultury i Attache Kulturalny Republiki Litewskiej w RP, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Ambasada Słowenii, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü.

Współorganizatorem „Wierszy w mieście” jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Partner:
Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Patronat honorowy:
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

1-30 kwietnia, przestrzeń miejska, kawiarnie i kluby w Warszawie, Wiersze w mieście.

25 kwietnia odbędzie się spotkanie z poezją w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.

Wiersze w mieście

Zazdroszczę mieszkańcom Warszawy, a Wy? Warszawiacy, czekam na Wasze relacje! Co już upolowaliście? Podoba Wam się ten pomysł? 

8 komentarzy :

 1. No ja też zazdroszczę. Może dzięki takiej akcji ludzie częściej sięgaliby po poezję. Ja właśnie skończyłam czytać wiersze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety rzadko sięgam po poezję, a szkoda. :)

   Usuń
 2. Świetna akcja. Faktycznie można pozazdrościć mieszkańcom stolicy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chciałabym mieszkać w stolicy, ale w takich momentach trudno nie zazdrościć. :)

   Usuń