niedziela, 5 marca 2017

Druga edycja festiwalu Apostrof

David Lagercrantz fot. Magnus Liam Karlsson
David Lagercrantz
fot. Magnus Liam Karlsson
Miłość do książek łączy ludzi. Najlepiej to widać na różnego rodzaju targach książki, festiwalach literackich, spotkaniach autorskich... Niestety rzadko mam okazję uczestniczyć w tego rodzaju imprezach, co nie oznacza, że nie chcę. Odległość i brak czasu zazwyczaj mnie odstraszają. Z tych właśnie powodów najprawdopodobniej ominie mnie też druga edycja festiwalu Apostrof, chociaż nigdy nic nie wiadomo... Wszystko wskazuje na to, że imprezę zaszczycą bardzo ciekawi goście. Jeśli jesteście ciekawi szczegółów, to załączam informację prasową udostępnioną przez organizatorów. 

Druga edycja Apostrofu będzie obfitować w liczne spotkania z uznanymi zagranicznymi i polskimi pisarzami. Między 15 a 21 maja na organizowany przez Empik Międzynarodowy Festiwal Literatury przyjadą między innymi David Lagercrantz, Charlotte Link, Maja Lunde i Katja Kettu. Przez cały tydzień o książkach będziemy rozmawiać w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Katowicach i Szczecinie. Kuratorem drugiej edycji festiwalu został Szczepan Twardoch. 


Charlotte Link fot. Blanvalet Verlag
Charlotte Link
fot. Blanvalet Verlag
Apostrof nie zwalnia tempa. W tym roku czeka nas jeszcze więcej wrażeń, od których serca miłośników literatury zabiją mocniej. Wielbicieli mocnych wrażeń ucieszy „Oszukana” – nowa książka i wizyta niemieckiej królowej kryminałów Charlotte Link. Pierwszy raz nad Wisłę przyjedzie David Lagercrantz – to dzięki niemu miliony czytelników na całym świecie mogły znowu przeczytać o losach Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander z sagi „Millennium”. Apostrof będzie także pierwszą okazją do porozmawiania z Mają Lunde, która pisząc bestsellerową „Historię Pszczół”, pokazała meandry ludzkiej psychiki. Nigdy wcześniej w Polsce nie była też Katja Kettu, która „Akuszerką” weszła na giełdę najbardziej fascynujących głosów literatury północy a jeszcze przed festiwalem ukaże się jej „Ćma”. 
Katja Kettu fot. Ofer Amir
Katja Kettufot. Ofer Amir
Nowa książka Jakuba Żulczyka – „Wzgórze psów” to najbardziej wyczekiwany rodzimy tytuł tej wiosny. Autor po raz pierwszy po premierze spotka się z czytelnikami właśnie na Apostrofie. To tylko jedna z festiwalowych premier. Z Wojciechem Kuczokiem porozmawiamy o opartej na faktach powieści „Czarna” a z Wojciechem Miłoszewskim o „Inwazji”, czyli pierwszym tomie z serii „Wojna.PL”. Nie zabraknie klasyków literatury współczesnej. Na Apostrofie pojawi się niekwestionowana ikona polskiego reportażu, Hanna Krall razem z wyjątkowym zbiorem jej wszystkich reportaży wydanych w jednym tomie zatytułowanym „Fantom bólu”. Listę kolejnych gości organizatorzy zdradzą już pod koniec marca. 

Kuratorem tegorocznej edycji został Szczepan Twardoch – jeden z najbardziej cenionych polskich współczesnych pisarzy. Autor bierze udział w przygotowaniu programu festiwalu, zaproponował część zaproszonych autorów, tematy dyskusji i wydarzeń specjalnych. – Zawsze zastanawiałem się co skłania czytelników do udziału w festiwalach literackich. Może właśnie dlatego przyjęcie roli kuratora Apostrofu jest dla mnie ciekawym i zupełnie nowym doświadczeniem, które pozwala spojrzeć na literaturę z innej perspektywy. Będę się starał włączyć w festiwal tematy, które mnie szczególnie interesują. Jeśli moje wybory mogą sprowokować kogoś do przemyślenia pewnych spraw, sprowokować do lektury książek, które są dla mnie ważne, to z pewnością warto spróbować – mówi Twardoch. 

Szczepan Twardoch fot. Zuza Krajewska
Szczepan Twardoch
fot. Zuza Krajewska
Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. To podziękowanie dla czytelników, którzy – wbrew statystykom – z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów. Zeszłoroczna, pierwsza edycja festiwalu, której kuratorką była Sylwia Chutnik, gościła ponad 100 autorów, wśród których znaleźli się m.in. Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen, Paullina Simons, Olga Tokarczuk, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Janusz Głowacki, Wiesław Myśliwski czy Jerzy Pilch. 

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
15-21 maja 2017 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin
Organizator: Empik
Partnerzy: Teatr Powszechny w Warszawie, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Czarna Owca, Wydawnictwo W.A.B, Od Deski Do Deski, Wydawnictwo Sonia Draga

Link do wydarzenia na Facebooku: KLIK.
Strona festiwalu: Apostrof.

Kto z Was wybiera się na festiwal Apostrof? Z kim planujecie się spotkać?

8 komentarzy :

 1. Będzie się działo :) Na pewno się pojawię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem szczerze, że gdyby mnie wcześniej spytał ktoś czym jest festiwal Apostrof to chyba nie do końca umiałabym udzielić odpowiedzi. Fajnie, że napisałaś na ten temat post :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również nie wiedziałam wcześniej o tym festiwalu, ale cieszę się, że jest i że mogę Was zaprosić do udziału w nim. Praktycznie każda akcja, która wspiera czytelnictwo ma moje poparcie.

   Usuń
 3. Mam nadzieję, że uda mi się wziąć udział we Wrocławiu, już czekam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno wezmę w nim udział :)

  OdpowiedzUsuń