czwartek, 11 lutego 2016

Plebiscyty, plebiscyty, plebiscyty...

Plebiscyty, plebiscyty, plebiscyty...
Początek roku to czas wielu plebiscytów, w tym również na najlepsze książki. Większość z Was zapewne głosowała już na Najlepszą Książkę 2015 roku w plebiscycie zorganizowanym przez Lubimy Czytać. Możemy tam oddać głos w dziesięciu kategoriach, między innymi w takich jak literatura piękna, literatura faktu czy kryminał.

16 lutego zostaną też ogłoszone Bestsellery Empiku 2015. Wyniki poznamy podczas uroczystej gali transmitowanej przez TVP 2 oraz TVP Rozrywka.

Oto nominowani w kategorii literatura polska:
Plebiscyty, plebiscyty, plebiscyty...

i literatura obca:

Plebiscyty, plebiscyty, plebiscyty...


Pozostałe kategorie Bestsellerów Empiku to:
 • Literatura dla młodzieży,
 • Poradnik,
 • Muzyka polska,
 • Muzyka zagraniczna,
 • Film polski,
 • Film zagraniczny,
 • Film dla dzieci,
 • Gra,
 • Tygodnik,
 • Miesięcznik,
 • Wydarzenie Roku 2015.

Wracając jednak to dwóch pierwszych kategorii, zdradzicie jakie są Wasze typy? Która z książek powinna wygrać? Ja nie mogę się wypowiadać, bo żadnego z tych tytułów jeszcze nie przeczytałam... Może powinnam się wstydzić?

Natomiast mogę Wam zdradzić, że zagłosowałam w plebiscycie Lubimy Czytać, ale nie bez pewnych oporów. Bo co z tego, że jedna z nominowanych książek przypadła mi do gustu, skoro co najmniej połowy z nich nie miałam jeszcze okazji czytać? Były kategorie, w których wcale nie oddałam głosu, bo żadnego tytułu nie znam, chociaż niektóre od dawna mam w planach. Mam poczucie, że oddane przeze mnie głosy nie są do końca uczciwe. Może któryś z nieznanych tytułów stałby się moim ulubionym, gdybym go tylko przeczytała? Co Wy myślicie na ten temat? Może macie podobne odczucia? A może zupełnie inne? Głosujecie, czy bojkotujecie?

Mimo moich rozterek uważam takie akcje za potrzebne i zazwyczaj z ciekawością czekam na ogłoszenie wyników. W końcu takie plebiscyty to świetna promocja czytelnictwa, przegląd naszych upodobań i dowód na to, że nie jest z tym naszym czytaniem aż tak źle. Może więc jest dobrze? Cóż, z pewnością mogłoby być lepiej i mam nadzieję, że tak właśnie będzie.

19 komentarzy :

 1. Przy wyborze lektury nie kieruję się listami czy rankingami. Więc tego typu plebiscyty niespecjalnie do mnie trafiają :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Ja jestem jednak ciekawa wyborów czytelników, chociaż niekoniecznie się z nimi zgadzam. :)

   Usuń
 2. Głupio się przyznać, ale nie czytałam żadnej z tych książek. Część z nich znajduje się na mojej liście, ale wiele innych zajęć zajmuje czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam spore zaległości czytelnicze i nie wiem, czy kiedykolwiek z nich wyjdę. :)

   Usuń
 3. Ja swój głos oddałam, ale nie zdradzę na kogo. Poczekam na oficjalne wyniki i zobaczę, czy moje typy pokryją się z innymi typowaniami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moja koleżanka jest zachwycona "Dziewczyną z pociągu", ale ja jeszcze nie czytałam. Natomiast z krajowych od lat cenię Krajewskiego,ale miłym zaskoczeniem jest też Bonda:) Ściskam Korciu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze wiedzieć. Dziękuję za rekomendacje. Jestem bardzo ciekawa wyników. Również ściskam mocno!

   Usuń
 5. Mam trochę podobne uczucia jak ty, ponieważ nie czytałam niestety wszystkich z tych książek i nie jestem pewna, czy któraś z tych pozostałych nie jest lepsza od reszty.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Dziewczynę z pociągu niedawno pożyczyła mi znajoma. Ale ja mam ochotę w końcu poznać Bondę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Trzymam kciuki za "Czas pokaże" i "Pogromca lwów" :)
  Pozdrawiam
  ksiazki-inna-rzeczywistosc.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS. obie koniecznie musisz przeczytać :)

   Usuń
  2. Dziękuję, chętnie przeczytam. :)

   Usuń
 8. Ja głosowałam na LC. A na galę Empiku się wybieram z mężem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę w końcu przeczytać Twoją relację. :)

   Usuń
 9. żadnej nie czytałam z tych dwóch kategoriach... więc nie mam pojęcia co może wygrać

  OdpowiedzUsuń