Krzysztof Bochus "Wirtuoz"

Krzysztof Bochus "Wirtuoz"

Krzysztof Bochus jest jednym z pisarzy, którzy przekonali mnie do kryminałów retro, za którymi wcześniej nie przepadałam. Bardzo sobie cenię cykl z radcą Christianem Abellem w roli głównej, ale równie mocno polubiłam Adama Berga, głównego bohatera współczesnej nam serii powieści kryminalnych. Dziennikarz z dużym zaangażowaniem i uporem próbuje odnaleźć zaginione lub zrabowane przed laty skarby, które powinny być eksponowane w polskich muzeach, a zamiast tego najprawdopodobniej skrzętnie ukryte cieszą oko garstki wybrańców. "Wirtuoz" to kolejna część tej serii. Czego tym razem będzie szukał Adam Berg? I z kim przyjdzie mu walczyć?

Córka zmarłej niedawno muzykolożki, Marii Sobol, prosi Berga o pomoc. Chce, by ten kontynuował poszukiwania, którym jej matka poświęciła wiele lat. Chodzi o zaginione podczas wojny portrety Chopina i jego siostry, Izabeli, oraz uznany za zniszczony pierwszy i ukochany fortepian kompozytora. Po namyśle Adam postanawia spróbować swoich sił w tym śledztwie. Czy zgromadzone przez Marię Sobol informacje pozwolą odnaleźć bezcenne pamiątki?

W "Wirtuozie", zresztą podobnie jak we wszystkich powieściach tego autora, dzieje się mnóstwo. Tu mamy fascynującą zagadkę i kryjących się w cieniu przeciwników. Fakty historyczne mieszają się z fikcją literacką. Nie brakuje też wątków z osobistego życia głównego bohatera, szczególnie jego nieszablonowego związku z Miłką. Są emocje, dramatyczne sytuacje, jest namiętność i mnóstwo ciekawostek.

Przy okazji rozwiązywania zagadki kryminalnej mamy szansę poznać sporo faktów historycznych, poczytać o skarbach, które laikowi w tym temacie z pewnością są obce. Krzysztof Bochus potrafi obudzić w czytelniku zainteresowanie nie tylko swoją twórczością, ale też ogólnie kulturą i sztuką. Wielka rzecz!

Powieść czyta się szybko i z ogromną przyjemnością. Krzysztof Bochus z lekkością żongluje słowem i emocjami czytelnika. Zabiera nas w ekscytującą podróż pełną niebezpieczeństw, nie oszczędza swoich bohaterów, wielokrotnie zaskakuje, ale dzięki temu ciężko jest się oderwać od lektury. Bardzo sobie cenię styl autora, to, jak potrafi kreować literacką rzeczywistość i budować napięcie. Łatwo przywiązuję się do stworzonych przez niego bohaterów i niechętnie się z nimi rozstaję. Już wypatruję następnego tomu tej serii...

"Wirtuoz" to kolejna świetna książka Krzysztofa Bochusa, gwarantująca relaks, emocje i wyśmienitą zagadkę kryminalną. Powieść czyta się szybko i z ogromną przyjemnością. Cieszę się, że z każdą kolejną częścią serii autor trzyma poziom. Jestem zachwycona i nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić również Was do tej emocjonującej lektury!

Moja ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Autorowi i Wydawnictwu Skarpa Warszawska.


Krzysztof Bochus, Wirtuoz, Skarpa Warszawska, 2022,
ISBN: 978-83-67093-38-5,
Str. 368.

Komentarze

 1. Blogger ma awarie jakieś. Chciałem napisać, że tytuły sobie zapisuję :-) . Pozdrawiam serdecznie Kornelio :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę wreszcie dać szansę twórczość tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Umiesz zachęcić do lektury, jak autor trzyma poziom przez tyle różnych historii, to pewnie i ja się zapoznam z jego twórczością.

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę ciekawa i godna uwagi książka. Rewelacyjnie się ją czyta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki, które szybko się czyta

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze książek tego autora, a kryminały retro lubię. Nawet bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Autora znam. Naprawdę sprawne i bardzo dobre pióro. Mogę polecić.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie poznałam jeszcze twórczości tego pisarza, ale jestem jej ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty