Marta Kisiel „Efekt pandy”

Marta Kisiel „Efekt pandy”

„Efekt pandy” to druga część serii z Teresą Trawną w roli głównej. „Dywan z wkładką” podbił moje serce i rozbudził apetyt na więcej. Tereska jest moją koleżanką po fachu, czyli księgową, ale jej życie bynajmniej nie jest nudne, wbrew temu, o co podejrzewa się przedstawicieli tego zawodu. Z resztą sama Tereska z pewnością też nie jest nudną osobą.

Tym razem Tereska w damskim gronie wybiera się do Angelique Dzierżążnia-Zdrój spa and wellness, by odpocząć. Towarzyszy jej rezolutna córka, Zoja, energiczna teściowa, Mira, jedyna w swoim rodzaju Briżit, jej osobista matka oraz kochana suczka Pindzia. To matka Tereski jest pomysłodawczynią wypadu i głównym jej motorem. Cóż, obsługa Angelique Dzierżążnia-Zdrój spa and wellness musiała sprostać bardzo obszernej liście jej wymagań, dzięki czemu ich ekipa od razu stała się rozpoznawalna. Z czasem będzie jeszcze gorzej. Kobiety będą siały tam postrach...

Z niezeznanych paniom przyczyn mężczyzna z sąsiedniego domku w bardzo nachalny sposób chce się zamienić na lokum. Kobiety nie ulegają jego sile perswazji, na co sąsiad nie reaguje zbyt dobrze. Babska ekipa zgodnie uznaje, że typ jest co najmniej podejrzany, a nocne hałasy dobiegające zza ściany, tylko je w tym utwardzają…Gdy znika żona podejrzanego mężczyzny, są prawie pewne, że ten ją zamordował…

Tereska Trawna bez wątpienia jest barwną postacią, ale okazuje się, że jej matka jest jeszcze ciekawsza. Z pochodzenia jest Polką, ale praktycznie w każdym zdaniu wtrąca rosyjskie lub francuskie słowa, przez co zrozumienie jej jest bardzo trudne, ale za to wychodzi z tego bardzo zabawny miks. Oczywiście na tym oryginalność Briżit się nie kończy, ale nie będę Wam zdradzała wszystkich szczegółów. Między Briżit a jej córką jest sporo negatywnych emocji. Eksplozja zdaje się nieunikniona… Jednak nie tylko ten duet jest ciekawy, cała galeria postaci zasługuje na duże uznanie. Mamy tu bardzo różnorodne postacie, często przerysowane, pewne dziwactw i fascynujących cech charakteru.

Marta Kisiel po raz kolejny dostarczyła mi świetnej rozrywki, ogromnego zastrzyku dobrego umoru, a całość jest napisana z dużym polotem i błyskotliwością. Mamy tu ciekawą zagadkę kryminalną. Dużym atutem są dialogi, pełne ikry i ironii. Uwielbiam! Książkę czyta się ekspresowo i z ogromną przyjemnością. Zarówno po autorce, jak i jej bohaterkach można się spodziewać dosłownie wszystkiego, a to zdecydowanie dodaje pikanterii tej historii.

Łatwo wkroczyć w wykreowaną przez Martę Kisiel rzeczywistość, ale wcale nie chce się jej opuszczać. Lektura dostarczyła mi wielu wrażeń, śmiechu i relaksu. Mam nadzieję, że seria doczeka się kontynuacji, i to szybko, bo Tereska Trawna bez wątpienia podbiła moje serce!

Moja ocena: 9/10

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal.


Marta Kisiel, Efekt pandy, Grupa Wydawnicza Foksal, 2021,
ISBN: 978-83-2809-085-9,
Str. 352.

Komentarze

 1. Nie poznałam jeszcze twórczości tej autorki, więc może to będzie idealna okazja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam podobnie jak Agnieszka - też twórczość Autorki przede mną, ale recenzja bardzo wciągająca. Serdecznie pozdrawiam, ciekawy, bardzo ciekawy post :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj Kisiel ma świetne pióro. Bardzo ją lubię!

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi zabawnie i interesująco. Samo to "Angelique Dzierżążnia-Zdrój spa" jest rozkoszne. Naprawdę zachęciłaś!

  OdpowiedzUsuń
 5. Tytuł mam już zanotowany. Może kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaciekawilas mnie ^^ myślę że ta książka nadalaby się jesienne wieczory:)

  OdpowiedzUsuń
 7. O ciekawe, ciekawe...na pewno nie jest nudna ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że dostarcza rozrywki ❤

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam serdecznie ♡
  Jestem bardzo ciekawa tej książki :) Niestety, nie znam twórczości autorki ale zapowiada się bardzo, bardzo ciekawie :) Bardzo chętnie przeczytam ten i inne tytuły :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty