Dwie mocne historie - James Frey i Jacek Hugo-Bader

Bardzo Was przepraszam za moją nieobecność w sieci. Początek szkoły dał się nam we znaki. Okazało się, że szkolna świetlica jest czynna do 14.30, a po interwencji rodziców zmieniło się to tylko nieznacznie - na 15.15. Niby lepiej, ale ja normalnie pracuję do 16.00, więc i tak mam problem... Miałam z tego powodu sporo niepotrzebnych stresów. Przejdźmy jednak do przyjemniejszych rzeczy, czyli dwóch książek, o których chcę Wam opowiedzieć. Zastanawiam się tylko, czy można je faktycznie uznać za przyjemne...

James Frey "Ostatni testament"

James Frey "Ostatni testament"

"Ostatni testament" to lektura dosyć kontrowersyjna, ale jednocześnie warta przeczytania, i to zarówno przez osoby wierzące jak i niewierzące. Czym jest "Ostatni testament"?

To opowieść o ponownym przyjściu Mesjasza. W czasach nam współczesnych w Nowym Jorku rodzi się Ben. Jego ojciec od najmłodszych lat traktuje chłopca bardzo źle, bo uważa, że nie jest on jego synem... Zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, kogo ma pod swoim dachem.

Ben dorasta i zaczyna dzielić się miłością, czyni cuda i burzy filary, na których zbudowane są wszystkie religie. Historię jego życia opowiadają ludzie, których spotkał na swojej drodze, obdarzył miłością i wparciem.

"Ostatni testament" to ciekawa powieść, wywołująca morze emocji, dla niektórych osób może nawet okazać się wstrząsająca. Ogólnie czyta się ją całkiem dobrze, chociaż miewa ciut gorsze momenty. Nie zmienia to jednak faktu, że na długo pozostanie w mojej pamięci.

A Wy jesteście gotowi zmierzyć się z opisaną przez Freya rzeczywistością?

Moja ocena: 7/10

James Frey, Ostatni testament, Wydawnictwo G+J, 2013,
ISBN: 978-83-7778-303-0,
Str. 456.

Jacek Hugo-Bader "Biała gorączka"

Jacek Hugo-Bader "Biała gorączka"

Jacek Hugo-Bader zabiera nas w podróż po republikach byłego Związku Radzieckiego. Rozklekotanym autem przemierza tysiące kilometrów dróg i bezdroży. Opowiada o przygotowaniach do drogi i samej wędrówce, o przygodach, wypadkach i niecodziennych spotkaniach. O ludziach różnych profesji i wyznań, mających odmienny status społeczny i zasobność portfela. Wielu z nich nieustannie walczy o przetrwanie. Autor wielokrotnie powraca do tematów ubóstwa, alkoholizmu, bezdomności, chorób i cierpienia . Opowiada o tym, co alkohol robi z człowiekiem. I to właśnie wynikiem długotrwałego upojenia alkoholowego jest tytułowa biała gorączka.

Autor idealnie wpasowuje się w otoczenie, wtapia się w nie, dzięki czemu może opowiedzieć realistyczne historie, takie prawdziwe aż do bólu. Podejmuje często niewygodne wątki, brutalne, smutne, a nawet tragiczne. "Biała gorączka" to ciekawa pozycja, nie zawsze łatwa, ale z pewnością warta uwagi.

Moja ocena: 8/10

Jacek Hugo-Bader, Biała gorączka, Wydawnictwo Czarne, 2012,
ISBN: 978-83-753-6396-8,
Czas: 11 godz. 40 min.

Komentarze

 1. ,,Biała gorączka" mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obydwie zaprezentowane przez Ciebie Kornelio książka są bardzo ciekawe. Zarówno po pierwszą, jak i drugą z przyjemnością bym sięgnął. A tak na marginesie - wiem coś o świetlicach. W latach 2007 - 2008 mój staż to świetlica szkolna w Gimnazjum ;-) Potem , około 2010 znów świetlica szkolna. Wiem rozumiem twój problem z ich pracą i czasem, działania. Serdecznie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zrozumienie! I gorąco pozdrawiam! Książki oczywiście polecam i jestem ciekawa, jak je ocenisz.

   Usuń
 3. Już od jakiegoś czasu mam w planach sięgnąć po Białą gorączkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzeczywiście pierwsza może wzbudzać kontrowersje❤

  OdpowiedzUsuń
 5. Białą gorączkę czytałam i polecam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hm, bardzo wcześnie zamykana jest ta świetlica. Może brakuje personelu? Po drugą z książek bym sięgnęła, po pierwszą nie, bo zniechęca mnie tematyka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o świetlicę, to podejrzewam, że chodzi o pieniądze. :) Pewności jednak nie mam. Polecam reportaż Czarnego!

   Usuń
 7. Na książkę Hugo Badera mam chęć!

  OdpowiedzUsuń
 8. Z przedstawionych dwóch chętniej sięgnęłabym po Hugo Badera

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety tak to z tymi swietlicami jest...Dzięki za ciekawe propozycje.

  OdpowiedzUsuń
 10. "Biała gorączka" mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 11. kurcze obie pozycje bardzo w moich gustach czytelniczych:D

  OdpowiedzUsuń
 12. zaserwowałaś nam dość ciekawe propozycje, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty