niedziela, 19 listopada 2017

Zapowiedź książki "List od..."

Zapowiedź książki "List od..."
Rzadko kuszę Was zapowiedziami książek, zdecydowanie bardziej wolę dzielić się przemyśleniami po lekturze niż nadziejami na dobrą lekturę. Wiadomo, jak to bywa z zapowiedziami - często prezentują się bardzo kusząco, a wychodzi różnie, raz dobrze, innym razem źle. Jednak kilka dni temu znalazłam w skrzynce mailowej  zapowiedź książki "List od..." i o tej pozycji koniecznie muszę Wam opowiedzieć już teraz. Jesteście ciekawi dlaczego?

Kilka dni przed Świętami energiczny dwunastolatek – Linus ulega wypadkowi. Kiedy oczekuje na pomoc wpada mu w ręce tajemnicza koperta. Jego życie ulega diametralnej przemianie. „List od...” (Wydawnictwo Wilga) Katarzyny Ryrych to nie tylko ciepła i wzruszająca opowieść, ale też pierwsza książka, będąca elementem świątecznej kampanii, która w bezpośredni sposób pomaga dzieciom. Cały zysk z jej sprzedaży Empik przekaże fundacji Zaczytani.org na tworzenie Bibliotek Małego Pacjenta.

„List od...” to historia, w której na próżno szukać milusińskich elfów i brodatego Świętego Mikołaja w czerwonym kubraczku. Linus spotyka na swojej drodze Mikołaja na miarę XXI wieku: Majka – ubranego w dżinsy i skórzaną kurtkę. Z ssań, po pracy, przesiada się do małego fiata. Podobno Majk też ma konto na fejsie... Dotychczasowa obojętność chłopca wobec rodziny, zmienia się stopniowo w zrozumienie potrzeby bliskości. Relacja z rodzicami staje się kluczowym elementem historii. Czy świąteczna przygoda doprowadzi Linusa do odnalezienia swojego taty?

Książka Katarzyny Ryrych przeprowadza dziecko przez świat dobra i zła, a robi to w nietuzinkowy sposób: poprzez ciekawą fabułę, błyskotliwe dialogi, ale i nowoczesny slang, wpleciony w rozmowy o poważnych sprawach. Książka została pozytywnie zaopiniowana przez dr Aleksandrę Piotrowską – psycholog dziecięcą, pracującą na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego od 1974 roku. – Wartościowe przesłania tej książki mają dużą szansę trafić do młodego czytelnika, bo książka ma nie tylko wartką, interesującą akcję, ale też unika nachalnego i natrętnego dydaktyzmu, a napisana jest lekkim językiem, pełnym ciepłego humoru – mówi Piotrowska.

Książka została stworzona specjalnie na zamówienie Empiku, z myślą o akcji charytatywnej. Kontynuując ideę tegorocznej świątecznej animacji Empiku „Najważniejsze znajdziesz w środku”, historia nastoletniego Linusa wpisuje się w opowieść o ludziach, którzy w Święta odnajdują to, co ukryte a najbardziej dla nich wartościowe. 10 złotych ze sprzedaży każdego egzemplarza „Listu od…” – czyli cały zysk, Empik przekaże fundacji Zaczytani.org na tworzenie Bibliotek Małego Pacjenta. Są to miejsca na szpitalnych oddziałach dziecięcych z wydzielonymi regałami, z których bez ograniczeń mogą korzystać mali pacjenci.

Katarzyna Ryrych – pisarka, twórczyni książek dla dzieci, m.in. „Króla”, za którego otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie „Książka roku 2015” Polskiej Sekcji IBBY. Książka „Koniec świata nr 13” przyniosła jej w 2017 roku nominację do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Jesteście ciekawi tej książki? Zamierzacie ją kupić? Wydaje się idealnym prezentem dla naszych milusińskich. 


12 komentarzy :

 1. Zamierzam kupić i czytać z siostrzenicą.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba się skuszę. Powinna się spodobać mojemu dziecku. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękna książka! Chyba sprawię ją komuś na prezent. Tytuł zapisuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie sama bym poznała tę opowieść :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że będziesz miała okazję, i ja również. :)

   Usuń
 5. Może do biblioteki uda mi się zakupić...

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie lulam Tymka. Mały ciamka mleczko, a ja mam chwilę żeby pobuszować w necie. I tak na Twoj blog dziś trafiłam. Dawno nie zaglądałam. A tytuł książki zapisuję. Niech tylko Tymski-Zadymski troche podrośnie to bedziemy czytać książkę przed snem �� pozdrawiam Miłka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Kochana, zaglądaj częściej. :) Książka zapowiada się świetnie. Mam nadzieję, że faktycznie taka jest. Ani się nie obejrzysz, a Tymek będzie w odpowiednim wieku na tę lekturę. Czas leci bardzo szybko... Buziaki!

   Usuń