Audiobooki - jak zacząć ich słuchać?

 Audiobooki - jak zacząć ich słuchać?


Znów coraz chętniej sięgamy po książki. Po latach posuchy, rynek wydawniczy może na szczęście w końcu pochwalić się ogromnym wzrostem zainteresowania. Bez wątpienia spora w tym zasługa tego, że w dzisiejszych czasach, prócz zwykłych książek, istnieją również alternatywy w postaci e-booków i audiobooków. Sprawdźmy, jak zacząć słuchać tych ostatnich i dowiedzmy się, dlaczego warto to robić!  

Dlaczego warto słuchać audiobooków? 

Audiobooki cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością. Korzysta z nich coraz więcej osób. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem książki do słuchania to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnego czytania. W końcu w ten sposób zapoznajemy się z całą treścią książki, ale bez konieczności spędzania nad nią długich godzin. Sprawdźmy, jakie jeszcze korzyści zapewniają audiobooki. 

Z książką zawsze i wszędzie

Jedną z największych zalet audiobooków jest to, że można słuchać ich zawsze i wszędzie. A to pozwala nam zapoznawać się z treścią książki w dowolnym miejscu. Co więcej, możemy robić to podczas wykonywania innych czynności, jak choćby gotowanie, czy sprzątanie. Audiobooki są również fantastyczną alternatywą dla słuchania muzyki podczas jazdy samochodem, czy też w komunikacji miejskiej. 

Duży wybór książek od ręki 

Książki do słuchania dostępne są dla nas przeważnie od ręki. To oznacza, że jeśli mamy ochotę na zapoznanie się z jakimś tytułem, możemy zrobić to dosłownie ''teraz'', bez czekania na dostawę, czy też konieczności wybierania się do księgarni. Z pewnością każdy z nas nie raz usłyszał gdzieś o jakiejś książce i miał ochotę od razu zacząć ją czytać. Z audiobookami to proste!

Sposób na czytanie dla opornych 

Słuchanie audiobooków to fantastyczny sposób na zaprzyjaźnienie się z literaturą dla osób, które do tej pory nie przepadały za czytaniem. A jest takich naprawdę wiele. I powodów tej niechęci może być wiele. Częstym jest na przykład brak czasu, czy też umiejętności skoncentrowania się na tekście. 

To także świetne rozwiązanie dla dzieci i nastolatków. Słuchanie audiobooków pozwoli wielu z nim znacznie lepiej przyswoić przeczytane wcześniej lektury szkolne. W taki właśnie sposób można skutecznie przygotować się do egzaminu, czy nawet matury. 

Gdzie słuchać audiobooków? 

Skąd właściwie wziąć audiobooki i gdzie ich słuchać? Początkowo takie książki dostępne były na płytach CD. Dziś to już oczywiście przeżytek. Obecnie audiobooki dostępne są do kupienia na własność, jako pliki w formacie MP3. Można słuchać ich na dowolnych urządzeniach obsługujących ten format i przechowywać na dysku komputera, pamięci przenośnej, czy po prostu w smartfonie. Audiobooki w formacie MP3 kupimy na przykład w księgarni online Empik. Dostępne są tam tysiące książek do słuchania. W tym oczywiście bestsellery uwielbiane przez czytelników na całym świecie. 

Obecnie powstaje także wiele platform, które umożliwiają dostęp do tysięcy audiobooków. Działają one na zasadzie subskrypcji. Każda osoba decydująca się na wykupienie jej, zyskuje dostęp do bazy tytułów i może słuchać dostępnych książek przez cały okres trwania abonamentu. 

Ile kosztują audiobooki? 

Czy słuchanie audiobooków jest tańsze niż czytanie tradycyjnych książek? To zależy od wielu czynników. Ceny audiobooków są bowiem bardzo zróżnicowane. Te w formacie MP3 są zwykle nieco tańsze niż wydania papierowe. Wszystko zależy jednak przede wszystkim od tytułu. Ceny zaczynają się od kilku, a kończą na kilkudziesięciu złotych. Warto jednak pamiętać, że kupując taki audiobook, możemy korzystać z niego dożywotnio. Jest to więc bardzo opłacalne. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

  1. Przesłuchałam kilka książek, ale jest to dla mnie nieco kłopotliwe przy dwójce dzieci, które co i rusz coś do mnie mówią. To już lepsze są pod tym względem ebooki - mieszczą się na czytniku w oszałamiającej ilości, kupuje się je równie szybko jak audiobooki i pozwalają udawać, że słucha się dzieci ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie audiobooki umilają sprzątanie, prace w ogrodzie, czasami gotowanie... Moje dzieci sporo same się bawią, więc niekiedy nawet w ich towarzystwie mogę posłuchać książek. Gdy mają dużo do powiedzenia, to zazwyczaj muszę cofnąć i zatrzymać. Papierowe książki i e-booki wymagają mojej pełnej uwagi, więc z braku czasu nie towarzyszą mi tak często, jak bym chciała, dlatego bardzo się cieszę, że są audiobooki.

      Usuń
    2. Dla mnie usłuchanie książek wymaga pełnej uwagi, a czytając je mogę rejestrować jeszcze inne bodźce. Ale każdy ma inne predyspozycje i dobrze, że umiemy godzić codzienne obowiązki z czytaniem

      Usuń
  2. Miałam już kilka podejść do słuchania audiobooków i niestety, jakoś opornie mi to idzie, ale nie poddaję się i próbuję dalej.

    OdpowiedzUsuń
  3. Audiobooki odkryłam stosunkowo niedawno. W samochodzie wolę słuchać muzyki, bo łatwiej mi się wtedy skupić na prowadzeniu.
    Natomiast łączę dwie przyjemności np. słucham książki i się opalam albo słucham i układam puzzle :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wolę książki papierowe, ale czasem sięgam po audiobooki, są idealnym rozwiązaniem w podróży, przed snem czy w chorobie. A mój mąż w sumie przyswaja książki głównie w tej formie. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo fajny post. Sama lubię audiobooki, ale w tej formie sięgam tylko po lekkie książki.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty